Galaretka z kurczaka z rosołu

4 min read
galaretka z kurczaka z rosołu

Pyszna i lekka galaretka z kurczaka z rosołu. Tak można określić tą potrawę. Wbrew pozorom jej wykonanie wcale nie jest takie trudne i z moimi wskazówkami poradzi sobie nawet osoba początkująca w gotowaniu.

Galaretka z kurczaka może być również jedzona przez osoby będące na diecie. Wystarczy jedno lub dwa udka zamienić na pierś z kurczaka lub indyka. Ja tak czasami robię, chcąc uzyskać danie wyjątkowo lekkie. Dzięki kolorowym dodatkom typu marchewka, zielony groszek czy kukurydza i jajko, danie to prezentuje się bardzo ładnie na każdym stole, również świątecznym.

Galaretka z kurczaka – składniki

  • 3 udka kurczaka (około 700 g)
  • około 2,5 litra wody
  • 3 marchewki
  • 1 pietruszka około 60 g
  • kawałek selera około 60 g
  • 1 cebula około 150 g
  • 3 ziela angielskie
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarenka pieprzu
  • 3 łyżki żelatyny na 1 litr wywaru
  • pół puszki groszku konserwowego

Opcjonalnie. Można też użyć kukurydzy z puszki i jajek ugotowanych na twardo.

Sposób wykonania galaretki z kurczaka z rosołu

Krok 1 – gotuję wywar na rosół

Mięso kurczaka dokładnie myję. Możwa je również wymoczyć przez pół godziny. Warzywa takie jak marchew, seler i pietruszkę obieram, a cebulę pozbawiam łupiny.

Galaretkę początkowo przygotowuję jak rosół. Różne są techniki jego gotowania, ja od zawsze trzymam się kilku zasad, które przytoczę poniżej. Zawsze rosół wychodzi klarowny, bardzo smaczny i aromatyczny. Do garnka wlewam około 2,5 litra wody i gotuję. Gdy woda zawrze, wrzucam opłukanego i wymoczonego kurczaka. Dodaję także wszystkie warzywa w całości wraz z cebulą. Gdy zacznie bulgotać, zmniejszam ogień na minimum, tak aby tylko lekko pyrkało . Do rosołu wrzucam również przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie i ziarenka pieprzu, które oddadzą mojemu wywarowi piękny zapach. Rosół powinien się gotować 2 – 2,5 godziny, oczywiście cały czas na niewielkim ogniu i bez przykrycia. Jeśli chodzi o solenie wywaru, robię to na około 30 minut przed końcem gotowania, ponieważ wrzucenie soli na samym początku, może sprawić, że zupa stanie się mętna.

Jeśli chodzi o ilość soli, to dodaję 1 łyżeczkę, a następnie próbuję wywar. W razie konieczności można go jeszcze dosolić. Wywar musi być dość wyraźny w smaku.
Gdy rosół skończy się gotować, wyjmuję z niego mięso, a pozostałą cześć przecedzam przez sitko. Marchewki odkładam, a pozostałe warzywa nie będą już potrzebne w tej potrawie.
Gorący wywar mierzę za pomocą pojemnika z miarką. Na 1 litr wywaru dodaję 3 łyżki żelatyny i mniej więcej tyle powinniśmy go mieć po ugotowaniu rosołu. Żelatynę mieszam dokładnie, aż do dokładnego rozpuszczenia.

Krok 2 – zalewam galaretki w salaterkach

Mięso oddzielam od kości i układam w salaterkach. Dodaję też pokrojoną w plasterki marchewkę i ewentualnie inne dodatki.
Całość uzupełniam przygotowanym wywarem. Po wystudzeniu, galaretki umieszczam w lodówce. Aby dobrze stężały, potrzebujemy minimum 6 godzin.
Oczywiście jeśli masz czas i ochotę, możesz pobawić się w warstwowe zalewanie dodatków. Np. groszek, kukurydzę i marchewkę umieść na dnie, zalej niewielką ilością wywaru z żelatyną i wstaw do lodówki. Gdy warstwa zastygnie, układamy mięso i zalewamy wywarem po brzegi salaterki. Umieszczamy w lodówce. Kolejność układania produktów jest oczywiście dowolną i zależna od naszej wyobraźni.
Galaretkę podaję w salaterkach lub z nich wyjmuję. W tym celu za pomocą noża lekko podważam brzegi i salaterkę przewracam na talerzyk. Możesz też na chwilę zanurzyć ją w ciepłej wodzie. Wówczas bezproblemowo da się wyjąć z salaterki.
Galaretka najlepiej smakuje mi z octem jabłkowym lub skropiona sokiem z cytryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *