Gołąbki z młodej kapusty w piekarniku

6 min read
gołąbki z młodej kapusty z piekarnika

Poznaj sprawdzony przepis na gołąbki z młodej kapusty z mięsem i ryżem zarumienione w piekarniku. To danie na które czekam cały rok. Pyszny farsz z mięsa, ryżu i cebulki zawijam w liściach młodej kapusty, zalewam wywarem i piekę. Podaję polane sosem pomidorowym. Liście młodej kapusty są elastyczne, nie pękają i łatwo się zwijają. Gołąbki z piekarnika są miękkie i wbrew pozorom szybkie w przygotowaniu.

Składniki:

Szklanka to pojemność 250ml.

Ilość porcji gołąbków zależy od wielkości użytych główek kapusty. U mnie wyszło ponad 20 pysznych gołąbków.

  • 2 główki młodej kapusty (ewentualnie 1 duża)
  • 1 kg mięsa mielonego u mnie z łopatki
  • 1 jajk0
  • 200g ugotowanego ryżu
  • 2 cebule średniej wielkości
  • przyprawy do smaku: 2-3 łyżeczki soli, 1-2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego, garść majeranku

Dodatkowo do zalewy: 5 ziaren pieprzu czarnego, 5 ziaren ziela angielskiego oraz 4 liście laurowe.

Składniki na sos:

  • 600g pomidorów (świeżych, domowych ze słoika lub z puszki) ewentualnie 4 łyżki koncentratu pomidorowego wraz z 2 szklankami wody
  • 4 łyżek śmietany
  • 1,5 łyżki mąki pszennej.
  • 1 łyżeczka oregano
  • pół łyżeczki papryki (ostrej lub słodkiej)
  • szczypta: soli, pieprzu oraz soli.

Zobacz jak zrobić gołąbki z młodej kapusty w piekarniku.

gołąbki z młodej kapusty upieczone w piekarniku

Aby zrobić gołąbki z młodej kapusty w piekarniku potrzebować będziesz przede wszystkim: dużego garnka, naczynia żaroodpornego, łyżki, widelca lub łyżki cedzakowej. Przyda się także blender lub mikser do przygotowania sosu pomidorowego. Gołąbki zapiekam w piekarniku, ponieważ tak jest szybciej i wygodniej przy większej ilości.

Przygotowuję kapustę na gołąbki.

Krok 1. W dużym garnku zagotowuję wodę. Nie za dużo, aby zmieściła się też kapusta. Usuwam wierzchnie liście z główek młodej kapusty. Nie wyrzucaj ich, przydadzą się :-). Główki kapusty pozbawione głąbów wkładam dziurką po głąbie ku dołu do gorącej i osolonej (1 łyżka soli) wody w celu sparzenia. Po chwili (2-3 minuty) stają się miękkie i elastyczne. Co jakiś czas obracam kapustę i wyciągam kolejne liście z wody za pomocą noża i widelca. Możesz oczywiście posłużyć się dla wygody łyżką cedzakową. Młoda kapusta jest elastyczna i miękka, bardzo szybko i sprawnie to idzie. Nie wylewaj wody z moczenia, gdyż wykorzystamy ją do zalania gołąbków w naczyniu żaroodpornym.

Przygotowuję farsz na gołąbki.

farsz na gołąbki

Krok 2. Ryż płuczę pod bieżącą wodą i wrzucam do garnka. Zalewam 1 litrem wody, dodaję 1 łyżeczkę soli. Gotuję w osolonej wodzie na pół twardo, o połowę krócej niż podano na opakowaniu. Najczęściej jest to około 5-8 minut. Odcedzam studzę i odmierzam 200g.

Krok 3. Kilogram mięsa mielonego umieszczam w misce. Obieram 2 średnie cebule, ścieram na drobnych oczkach tarki i wrzucam do miski z mięsem. Jeśli wolisz, możesz oczywiście pokroić cebulę w drobna kostkę. Wrzucam także 200g ugotowanego do miękkości i lekko ostudzonego ryżu. Wsypuję garść majeranku, 2-3 łyżeczki soli oraz 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego. Wbijam 1 całe jajko. Całość wyrabiam ręką do połączenia składników.

Krok 4. Przed nałożeniem przygotowanego farszu, każdy liść zaparzam ponownie w gorącej wodzie.

sparzam liście młodej kapusty

Dzięki temu łatwiej zawijać gołąbki. W zależności od kapusty czasami za pomocą noża usuwam nożem zgrubienie na głównym nerwie liścia kapusty. 1 czubatą łyżkę farszu nakładam na środek każdego liścia młodej kapusty. Przykrywam farsz jednym końcem liścia, zwijam gołąbeczki identycznie jak roladę, a boki składam do środka. Gołąbki odkładam zawinięciem do dołu. Czynność powtarzam, aż skończy się farsz lub liście kapusty (dlatego lepiej mieć 2 główki dla zapasu). Jeśli pozostanie kilka za małych liści, to zawijam je, a następnie w większy liść.

Układam i piekę gołąbki.

Krok 5. Na dno naczynia żaroodpornego wykładam mniejsze niewykorzystane liście oraz zdjęte z wierzchu kapusty uszkodzone liście, których nie kazałam na początku wyrzucać :-). Aby gołąbki leżały równo, ścinam grzbiety liści lub ugniatam je ręką. Gołąbki układam zawinięciem do dołu ciasno w naczyniu żaroodpornym jeden przy drugim, a następnie piętrowo jeden na drugim. Pomiędzy głąbki wkładam 5 ziaren ziela angielskiego, 5 ziaren pieprzu czarnego oraz 4 listki laurowe. Jeśli pozostanie wolne miejsce, to wypełniam je liściem. Zalewam osoloną wodą z moczenia kapusty, mniej więcej do 3/4 wysokości warstwy gołąbków. Całość przykrywam liśćmi, które mocno się spalą podczas pieczenia, ale uchronią gołąbki. Możesz także przykryć gołąbki folią aluminiową zamiast liści. Ja preferuję naturalne listki kapusty.

Piekę w temperaturze 180 stopni C przez około 60 minut z termoobiegiem. Po tym czasie zdejmuję z wierzchu spalone liście kapusty i piekę jeszcze około 15 – 20 minut, aż gołąbki się zarumienią.

Przygotowuję sos pomidorowy

Krok 6. W trakcie pieczenia gołąbków przygotowuję sos pomidorowy. 600g pomidorów (świeże, domowe ze słoika lub z puszki) rozdrabniam blenderem lub miksuję, a jeśli nie masz pomidorów, możesz użyć 4 łyżki koncentratu pomidorowego rozmieszanych w 2 szklankach wody. Dodaję 1 łyżeczkę oregano, pół łyżeczki papryki (może być słodka lub ostra w zależności od upodobania). Całość doprawiam do smaku szczyptą soli, pieprzu oraz cukru i mieszam do uzyskania jednolitego sosu. Sos podczas mieszania zagotowuję i zdejmuję z ognia. Sos można rozwodnić wodą lub zagęścić mąką. 1,5 łyżki mąki pszennej mieszam w 2-3 łyżkach wody, tak aby nie było grudek, wlewam do sosu pomidorowego i mieszam. Zahartowane (do śmietany dodaję kilka łyżek sosu i mieszam) 4 łyżki śmietany także dodaję do sosu i mieszam. Gdyby jakimś cudem powstały grudki w sosie, to możesz oczywiście użyć blendera do rozdrobnienia. Do sosu oczywiście jeśli lubisz, możesz dodać ząbek czosnku oraz dowolne przyprawy.

upieczone gołąbki po przekrojeniu

Gołąbki są moim ulubionym daniem na niedzielny obiad. Sprawdź także efektowną i pyszną paprykę faszerowaną mięsem mielonym i ryżem zapiekana w piekarniku.

Gotowe gołąbki polewam sosem pomidorowym. Możne je udekorować koperkiem i podawać z ziemniakami lub chlebem. Bardzo lubię jeść gołąbki bez dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *