Ciasto Makowa Panienka

4 min read
ciasto Makowa Panienka

Poznaj przepis na pyszne ciasto Makowa Panienka z masą budyniową i dżemem porzeczkowym. Efektownie wyglądające ciasto składające się z 2 makowych biszkoptów, przełożonych kremem maślano-budyniowym oraz dżemem. Polane masą czekoladową i posypane wiórkami kokosowymi. Ciasto jest wyśmienite, nie za słodkie. Nie wiadomo kiedy znika z talerza. Polecam nie tylko od święta.

Całe ciasto Makowa Panienka
Makowa Panienka
2 kawałki ciasta

Składniki na Makową Panienkę.

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Szklanka to pojemność 250 ml. Podane składniki na tortownicę o średnicy 24 -26 cm lub dużą blachę 20 x 30cm, 24 x 24 cm.

Biszkopt makowy:

  • 8 białek (najlepiej z dość dużych jajek, klasa L)
  • pół szklanki cukru
  • 75 g mielonych migdałów lub mąki migdałowej
  • 75 g maki pszennej
  • 100 g suchego maku
  • 75 g wiórek kokosowych
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Masa budyniowa

  • kostka masła 200g (ciepłe)
  • 1 budyń waniliowy
  • 0,5 l mleka
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 5 żółtek
  • 5 łyżek cukru

Polewa:

  • 1 biała lub mleczna czekolada
  • 40 ml śmietanki 30%
  • 25 g wiórek kokosowych

Poncz do nasączenia biszkoptu:

  • pól szklanki wody
  • aromat cytrynowy
  • 2 łyżki cukru

Dodatkowo warstwa dżemu

  • nieduży słoiczek dżemu porzeczkowego

Ciasto Makowa Panienka sposób wykonania krok po kroku.

Wykonanie ciasta Makowa Panienka zaczynam oczywiście od upieczenia biszkoptu makowego.

Krok 1. Przygotowuję i mieszam składniki na biszkopt makowy.

Do miski wsypuję mąkę pszenną, mak, wiórki kokosowe i mielone migdały oraz proszek do pieczenia. Całość mieszam ze sobą tak aby składniki rozłożyły się dość równomiernie. Piekarnik nastawiam na 180 stopni (góra-dół), tortownicę wyścielam papierem do pieczenia.

Z 8 białek ubijam pianę (żółtka oczywiście zostawiam, 5 z nich będzie nam potrzebne pozostałe możemy użyć w innym celu). Pod koniec ubijania stopniowo dodaję cukier i dalej ubijam, aż piana stanie się szklista i błyszcząca.

Do tak ubitej piany dodaje po kilka łyżek przygotowanej wcześniej mieszanki złożonej z: mąki pszennej, maku, wiórek kokosowych i mąki migdałowej. Mieszankę łączę z białkami stopniowo poprzez bardzo delikatne mieszanie. To bardzo ważne gdyż nie możemy pozwolić, by piana opadła.

Masa makowego biszkoptu
Na zdjęciu masa makowego biszkoptu przed upieczeniem.

Krok 2. Piekę biszkopt makowy.

Po wmieszaniu całej ilości sypkich produktów masę wykładam na przygotowaną tortownicę o wymiarach 24-26cm i piekę około 25 minut do suchego patyczka w 180 stopniach C. Po upieczeniu biszkopt przekrajam na pół i studzę.

Krok 3. Przygotowuję poncz i nasączam biszkopt.

nasączam biszkopt

Przygotowanie ponczu: do przegotowanej wody dodaję cukier oraz aromat cytrynowy. Dolny biszkopt po przestudzeniu nasączam ponczem, aby nie był zbyt suchy.

Krok 4. Smaruję dżemem.

Smaruję biszkopt dżemem

Po nasączeniu biszkoptu, smaruję go cienką warstwą dżemu porzeczkowego.

Krok 5. Przygotowuję krem budyniowy.

Krem budyniowy: z 0,5 litra mleka odlewam pół szklanki. Pozostałe mleko gotuję z dodatkiem cukru i cukru waniliowego. Proszek budyniowy mieszam w odłożonym wcześniej mleku, dodaję żółtka i mieszam bardzo dokładnie na jednolitą masę.

miksuję masę budyniową

Po zagotowaniu mleka, wlewam cienkim strumieniem rozrobiony budyń i mieszam mleko, aby masa w miarę gęstnienia przede wszystkim nie przywarła. Gotową masę budyniową studzę. Dobrze jest ją oczywiście przykryć np. talerzykiem, by na wierzchu nie tworzył się kożuch.

Masło kroję w kostkę, następnie miksuję za pomocą miksera na gładką masę. Dodaję po łyżce przestudzonej masy budyniowej i ciągle miksuję. Czynność powtarzam do momentu, aż połączę z masłem całą masę budyniową.

Krok 6. Smaruję masą budyniową i przykrywam drugim biszkoptem.

smarowanie masy budyniowej

Gotowy krem budyniowy wykładam na warstwę dżemu porzeczkowego. Krem przykrywam drugim biszkoptem i zabieram się za przygotowanie polewy.

Krok 7. Przygotowuję polewę czekoladową.

Połamane kostki czekolady rozpuszczam w kąpieli wodnej. Dodaję śmietankę 30%. Całość mieszam, a po połączeniu rozprowadzam na cieście.

Krok 8. Dekoruję wiórkami kokosowymi.

wiórki i masa czekoladowa

Wiórki kokosowe lekko rumienię na suchej patelni i posypuję ciasto z jeszcze ciepłą polewą.

Polecam także pyszne ciasta:

8 thoughts on “Ciasto Makowa Panienka

    1. Trudno mi powiedzieć, czemu wyszedł Ci rzadki. Składniki i proces robienia nie jest trudny. Być może wina leży w słabej jakości budyniu. U mnie krem wychodzi jak na załączonym zdjęciu i do tej pory nikt nie miał podobnych uwag. Pozdrawiam Ania.

    2. Dziękuję. Może następnym razem użyję innego budyniu 🙂 ogólnie finalnie zagescilam mąka ziemniaczana i żelatyna. Po nocy leżenia w lodówce było dużo lepiej. Wszystkim smakowało, a to najważniejsze. Pozdrowionka 🤗

    3. Tym razem dałam 350ml mleka i wyszło lepiej 👍 połowa masła też przy okazji . Ps to prawda, że dużo zależy też od budyniu 🙂 pozdrawiam i dzięki za super inspirację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *