Pieczony schab ze śliwką

5 min read
pieczony schab ze śliwką

Pieczony schab ze śliwką to tradycyjna potrawa, którą robię najczęściej na święta lub rodzinne spotkania. Lekka słodycz śliwki idealnie przełamuje słonawy smak pieczonego mięsa. Smakuje doskonale na zimno oraz na ciepło. Pięknie wygląda po przekrojeniu. Zobacz jak upiec soczysty schab faszerowany śliwkami w naczyniu żaroodpornym lub rękawie. Poznaj mój rodzinny przepis i dowiedz się z czym podawać schab ze śliwką.

Schab pieczone ze śliwką to:

  • prosty i sprawdzony przepis rodzinny opisany krok po kroku
  • soczysta i dobrze doprawiona porcja mięsa
  • możesz go upiec w naczyniu żaroodpornym, brytfance lub w rękawie
  • możesz go podać na ciepło jako drugie danie lub na zimno jako przystawka
  • pyszny sos własny, który powstaje podczas pieczenia

Schab ze śliwką – składniki.

Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 165 kcal w 100 g potrawy.

  • 1 kg schabu*
  • od 150g do 200g śliwek suszonych bez pestek **
  • 4 łyżki tłuszczu (smalec gęsi, olej roślinny)

* Wybieram ładny, jedno kilogramowy kawałek schabu oczywiście bez kości.

** Suszone śliwki moczę przez kilkanaście godzin w winie. Uważam, że stosowanie suchych śliwek do suchego mięsa nie jest odpowiednie. Zamiast śliwek możesz także użyć suszonych moreli.

Marynata:

  • pół szklanki wody lub bulionu
  • 3 ząbki czosnku (ewentualnie 1 łyżka czosnku w proszku)
  • 2 łyżki majeranku
  • łyżka ostrej papryki
  • łyżeczka soli
  • łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu czarnego

Sposób wykonania pieczonego schabu ze śliwką.

Do przygotowania potrawy potrzebować będziemy przede wszystkim długiego, i ostrego noża, naczynia żaroodpornego (brytfanka lub rękaw do pieczenia), piekarnika. Zanim zaczniesz wykonywać potrawę, dokładnie przeczytaj opis wykonania i zaplanuj etapy prac w kuchni. Ważne jest uprzednie marynowanie mięsa. Ja dodatkowo moczę śliwki. Aby schab ze śliwką był soczysty i aromatyczny po upieczeniu, moczę śliwki w winie, a mięso w marynacie przez całą noc.

Krok 1. Przygotowuję schab i faszeruję śliwkami.

Mięso myję pod bieżącą i zimną wodą. Osuszam za pomocą papierowego ręcznika. Nie odcinam obtłuszczonych części ani błonek. Centralnie na środku schabu wbijam długi, ostry i szpiczasty nóż. Wbijam go wzdłuż schabu, tak aby nie przebić się z drugiej strony i przekręcam wokoło, aby wydrążyć tunel na śliwki.

Namoczone śliwki odsączam. Jeśli nie masz czasu, to pomiń ten krok.
W wydrążone nacięcie o szerokości około 4 cm, wkładam suszone śliwki oczywiście bez pestek. Śliwki wciskam do samego końca za pomocą końcówki od drewnianej łyżki. Każdą śliwkę dodatkowo oprószam szczyptą soli i pieprzu, tak aby wewnątrz mięso było także doprawione. W razie potrzeby poszerzam nożem otwór. Na 1000g schabu w zależności od jego grubości i długości wchodzi od 150g do 200g suszonych śliwek.
Po nafaszerowaniu schabu śliwkami, możesz obwiązać go sznurkiem kuchennym. Dzięki temu zachowa proporcjonalne ułożenie śliwki w środku mięsa.

Ząbki czosnku obieram i drobno siekam. Przygotowuję przyprawy (2 łyżki majeranku, 1 łyżka ostrej papryki, łyżeczka soli, łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu czarnego). Nafaszerowany schab nacieram czosnkiem oraz przyprawami. Odstawiam do lodówki na kilka godzina, a najlepiej całą noc.

Mięso wyjmuję z lodówki i ogrzewam do temperatury pokojowej przez około 1 godzinę. Na patelni rozgrzewam 4 łyżki tłuszczu (u mnie smalec gęsi). Na rozgrzany tłuszcz umieszczam schab i krótko obsmażam go na dużym ogniu z każdej strony na rumiano łącznie przez około 2 minuty. Dzięki temu zamykam pory i mięso jest soczyste po upieczeniu.

Krok 2. Piekę schab ze śliwkami w naczyniu żaroodpornym.

Po zamarynowaniu i obsmażeniu, umieszczam mięso w naczyniu żaroodpornym (możesz także upiec w rękawie lub brytfance). Jeśli schab miał 1 bok z błonkami i tłuszczykiem, to układam tą stronę na wierzch. Do naczynia żaroodpornego wlewam pół szklanki wody, a na wierzch schabu polewam równomiernie tłuszcz ze smażenia. Zabezpiecza to mięso przed wysychaniem podczas pieczenia.

Tak przygotowany schab umieszczam w nagrzanym do 180 stopni piekarniku. Piekę w temperaturze 180 stopni C. bez termoobiegu z opcją grzania góra i dół przez 55 – 60 minut pod przykryciem. Gdy minie 40 minut, ostrożnie przewracam schab na drugą stronę, polewam sosem własnym. Piekę jeszcze 15 – 20 minut już bez przykrycia.

Krok 2. Schab pieczony w rękawie.

Schab włóż do rękawa, zamknij szczelnie oba końce i połóż na blaszkę do pieczenia lub w brytfance. Jeśli pieczesz schab w rękawie to zmniejsz czas pieczenia do 50 minut. Wyjmij z piekarnika, ale nie wyciągaj z rękawa do czasu, aż całkowicie ostygnie. Dzięki temu będzie soczysty.
Smacznego!

Z czym podawać schab ze śliwką?

Schab ze śliwką najczęściej podaję na świąteczny lub imprezowy stół pokrojony na talerzu jako wędlina na kanapki czy do sałatki z jarzynami. Pieczony schab ze śliwkami jest także świetnym daniem obiadowym w roli głównej. Podaję do tego ziemniaczki lub kluski śląskie. Smakuje świetnie polany sosem tatarskim lub sosem chrzanowo czosnkowym. Bardzo lubię schab ze śliwką wraz z zasmażanymi na ciepło buraczkami.

Podczas pieczenia schabu otrzymujemy sos własny. Możesz go wlać do miseczki i mieszając zagęścić 1 lub 2 łyżkami mąki pszennej lub ziemniaczanej. Następnie dodać chrzan lub musztardę i wymieszać. Otrzymasz aromatyczny sos do polania schabu!

Suszona śliwka pasuje idealnie do mięsa. Dodaję ją także do wielu innych potraw: wigilijny kompot z suszu, śledzie ze śliwkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *