Rosół z uszkami z mięsem

5 min read
rosół z uszkami

Esencjonalny rosół z uszkami z mięsem to idealna zupa na niedzielę i święta. Doskonale doprawiony farsz, jędrne ciasto i klarowny rosół, to sekret mojej potrawy. Syta i rozgrzewająca zupa świetnie smakuje w chłodne, jesienne i zimowe dni.

Przyznam szczerze, że lepienie uszek do przyjemnych nie należy, ale smak świątecznego rosołu wynagradza nam włożony trud. To także świetna okazja, by wspólnie z dziećmi ulepić uszka lub małe pierożki jak na zdjęciu. Podaję oczywiście sposób wykonania małych pierożków oraz uszek. Zapraszam.

Składniki na rosół i uszka:

Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność potrawy: 86 kcal w 100ml.

Rosół:

  • 500 g mięsa (wołowe lub drobiowe)
  • 500 g włoszczyzny (marchewka, pietruszka, por, seler)
  • 3 litry wody
  • pół średniej cebuli
  • 1 listek laurowy
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • sól i pieprz do smaku

Farsz do uszek:

  • 500 g ugotowanego mięsa z rosołu
  • 1/3 – 1/4 szklanki ciepłego rosołu
  • 2 ząbki czosnku
  • pół średniej cebuli
  • tłuszcz do szklenia cebulki i czosnku
  • sól i pieprz do smaku

Ciasto na uszka:

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 30 g miękkiego masła lub 2 łyżki oleju
  • szklanka gorącej wody
  • 1 średnie jajko
  • łyżeczka soli

PS. Do ciasta dodaję jajko, dzięki temu uszka nie rozpadają się podczas gotowania.

na zdjęciu rosół z uszkami na niedzielny obiad

Sposób wykonania rosołu oraz uszek z mięsem.

Do wykonania rosołu z uszkami potrzebować będziemy: dwóch garnków, łyżki cedzakowej, maszynki do mielenie mięsa, miski oraz blatu kuchennego lub stolnicy. Przed ugotowaniem potrawy, przeczytaj dokładnie opis. Podaję różne warianty i składniki. Dodatkowo zaplanujesz etapy przygotowywanie zupy i uszek.

Gotuję rosół.

Klarowny i esencjonalny rosół wymaga kilku godzin powolnego gotowania. Do większego garnka wlewam wodę i wsypuję sól. Mięso oczywiście płuczę i wrzucam do garnka z wodą. Całość zagotowuję na średnim ogniu. Gdy woda się zagotuje, zmniejszam moc palnika, aby woda tylko lekko bulgotała. Za pomocą łyżki cedzakowej usuwam tworząca się na wierzchu pianę.

Warzywa obieram, myję i kroję na mniejsze kawałki. Marchewkę kroję w talarki. Pietruszkę, pora i seler kroję w ćwiartki.

Gdy mięso zacznie być miękkie, wrzucam pokrojone warzywa. Dodaję listek laurowy, ziele angielskie oraz do smaku świeżo zmielony pieprz. Na patelni lub nad ogniem zarumieniam cebulę i wrzucam do garnka. Rosół gotuję na małym ogniu do czasu, aż zmiękną warzywa.

Następnie wyłączam ogień. Wyjmuję mięso, które posłuży mi jako składnik farszu. Jeśli chcesz czysty rosół, wyjmij za pomocą łyżki cedzakowej także ugotowane warzywa oraz listek laurowy i ziele angielskie.

Przygotowuję uszka z mięsem do rosołu.

Ugotowane mięso z rosołu mielę w maszynce. Jeśli nie masz maszynki, to możesz oczywiście użyć blendera lub melaksera. Cebulę oraz czosnek kroję w drobną kostkę. Na rozgrzany tłuszcz (olej lub smalec) wrzucam pokrojoną cebulkę i podsmażam na średnim ogniu przez kilka minut, aż się zeszkli. Na minutę przed końcem szklenia, wrzucam posiekany czosnek.

Zmielone mięso mieszam z zeszkloną cebulką i czosnkiem. Oprószam solą i pieprzem do smaku. Całość mieszam ręką i stopniowo dolewam 1/3 – 1/4 szklanki ciepłego rosołu, którego dodaję odrobinę, aby zwilżyć farsz. Nie może on jednak być za mokry. Lepiej wlać mniej rosołu niż za dużo. Jeśli lubisz, możesz także doprawić ulubionymi przyprawami np. gałką muszkatołową, papryką, majerankiem czy imbirem.

Z podanych składników na ciasto zagniatam ręcznie przez około 5 minut ciasto na uszka. Jeśli masz czas, zalecam przykryć ściereczką i odstawić ciasto na 15 – 30 minut, aby odpoczęło. Następnie na podsypanym mąką blacie, wałkuję na cienkie placki. Wykrawam np za pomocą większego kieliszka kółka. Ciasto rozciągam delikatnie w palcach, nakładam farsz i lepię uszka lub pierożki. Najprościej jest po nałożeniu farszu zlepić pierożek, złożyć na pół i zlepić oba końce.

Druga metoda tworzenia uszek polega na wycięciu nożem kwadratów z ciasta. Wstępnie na środek nakładam łyżką porcję wilgotnego farszu. Sklejam po ukosie w kształt trójkąta. Następnie sklejam dwa przeciwległe końce trójkąta i otrzymuję uszko, które odkładam na blat oprószony mąką.

W garnku zagotowuję osoloną wodę i wrzucam przygotowane uszka lub pierożki do wrzątku. Gotuję na średnim ogniu partiami co jakiś czas mieszając, aby się nie sklejały. Gdy uszka wypłyną na powierzchnię, gotuję jeszcze przez 2,5 minuty i wyławiam za pomocą łyżki cedzakowej. Następnie płuczę na durszlaku pod bieżącą, chłodną wodą. Jeśli chcesz przechować uszka na następny dzień, posmaruj je olejem, aby się nie skleiły. Tak przygotowane uszka możesz także zamrozić. W tym celu umieszczam tackę w zamrażalce na 30 minut. Następnie przekładam do woreczków i przechowuję w zamrażalce. Zamrożone uszka wrzucamy bez rozmrażania do wrzącej wody.

Rosół z uszkami podaję gorący, zaraz po zrobieniu. Na talerz układam kilka sztuk uszek i zalewam gorącym rosołem. Jeśli lubisz, możesz także oprószyć posiekaną natką pietruszki. Zobacz także zupę brokułową na rosole. Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *