Kaloryczność zup

3 min read
zupa krem - tabela kaloryczności

Uwielbiam domowe zupy, dlatego przygotowałam w jednym miejscu tabelę kaloryczności. Czy zupy są kaloryczne? Czy możemy się nimi delektować bez zwracania uwagi na kalorie? Poznaj najmniej i najbardziej kaloryczne zupy. Mam nadzieję, że rozwieję wszelkie wątpliwości osób zwracających uwagę na kcal w codziennej diecie.

W polskiej tradycji zupę podajemy na pierwsze danie obiadowe. Są bardzo proste, szybkie i przede wszystkim tanie w przygotowaniu. Doskonale rozgrzewają i zapewniają zapotrzebowanie na witaminy oraz minerałów. Kaloryczność zup zależy oczywiście od rodzaju składników użytych podczas gotowania. Są nimi głównie: warzywa oraz sztuki mięsa. Czasami zawierają dodatki takie jak: mąkę, śmietanę, jajko, ryż (zobacz jak ugotować ryż), ziemniaki, kaszę. Pierwsze danie może mieć postać płynną, półpłynną bądź kremu. Wszystko to ma zasadniczy wpływ na ilość kalorii na talerzu.

Zaletą spożywania zup na pierwsze danie jest fakt, że doskonale zapychają miejsce w żołądku. Dzięki temu przede wszystkim ograniczają ilość spożywanego drugiego dania, które jest zdecydowanie bardziej kaloryczne.

Wbrew pozorom zupy owocowe posiadają więcej kalorii niż nie jedna zupa oparta na warzywach. Jesteście zaskoczeni? Sprawdźcie koniecznie poniższe zestawienie.

Tabela kalorii najpopularniejszych zup.

W zestawieniu podaję ilość kalorii na 100 g zupy. Lista uporządkowana jest rosnąco od najmniej do najbardziej kalorycznych zup.

Najmniej kaloryczne zupy:
Krem z cukinii – 20.
Ogórkowa – 22.
Cebulowa – 23.
Pieczarkowa – 25.
Szczawiowa – 27.
Kapuśniak – 28.
Jarzynowa – 28.
Zupa z dyni – 28.

Pomidorowa – 30.
Grzybowa – 30.
Ogonowa – 30.
Krem z pomidorów – 35.
Cebulowa z serem – 35.

Zalewajka – 40.
Rosół drobiowo wołowy – 45.
Owocowa – 45.
Barszcz ukraiński – 47.
Pomidorowa z ryżem – 48.

Średnio kaloryczne zupy:
Gulaszowa – 50.
Krem z brukselki – 52.
Kapuśniak z mięsem – 55.
Zupa z soczewicy – 55.
Barszczyk czerwony – 55.

Kalafiorowa – 60.
Pomidorowa z makaronem – 60.
Brokułowa na rosole – 65.

Fasolowa – 70.
Zupa krem z dyni i pomidorów – 70.
Chłodnik z botwinki – 75.
Grochowa – 78.

Serowa – 80.
Barszcz z uszkami – 85.
Rosół z uszkami z mięsem – 86.
Brokułowa – 88.

Zupa nic – 90.
Krupnik – 90.
Barszcz biały – 93.

Najbardziej kaloryczne zupy:
Żurek z kiełbasą – 110.
Zupa z oscypkiem – 160.
Botwinka z jajkiem – 175.
Zupa z pesto – 260.

na zdjęciu zupa rybna

Przeciętna porcja zupy to 300 g. Przykładowo głęboki talerz krem z cukinii to zaledwie 60 kcal. Najbardziej kaloryczne są oczywiście dodatki do zupy takie jak: mięso, ser, śmietana, ziemniaki, ryż, kasza, jajka, mąka i makaron. Sprawdź dział pyszne zupy na moim blogu kulinarnym. Jeśli chcesz na dłużej zachować świeżość zupy, przeczytaj poradnik: wekowanie zup.

Jeśli koniecznie chcesz odchudzić zupę, wystarczy że wstawisz ją po ostudzeniu do lodówki i zdejmiesz łyżką warstwę oczek tłuszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *