Stefanka na herbatnikach

4 min read
ciasto stefanka na herbatnikach

Poznaj stary przepis babci na szybkie ciasto Stefanka na herbatnikach z budyniem, udekorowane domową bitą śmietaną. Nie wymaga pieczenia i jest bardzo proste w zrobieniu. Sprawdzi się idealnie, gdy zbliżają się niezapowiedziani goście. Efektownie wygląda na stole i zachwyca swym smakiem. Jest tak pyszna, że wręcz rozpływa się w ustach.

Stefanka na herbatnikach to stare ciasto z PRL. Robiła je moja babcia oraz mama. Dziś postanowiłam odświeżyć ten zapomniany przepis na szybkie i pyszne ciasto do filiżanki kawy lub herbaty. Zapraszam po sprawdzony przepis krok po kroku na stefankę bez pieczenia. Sprawdź bananową krówkę bez pieczenia na herbatnich.

Stefanka na herbatnikach – składniki:

Szklanka to pojemność 250 ml. Podane składniki są na blachę 21 x 26 cm.

  • 400 g herbatników *
  • 250 g masła (o temperaturze pokojowej)
  • 160 g cukru (3/4 szklanki)
  • 2 budynie (u mnie czekoladowe, każdy budyń bez cukru o wadze 40 g przeznaczony na 500 ml)
  • 800 ml mleka (o temperaturze pokojowej)

Bita śmietana:

  • 500 ml śmietanki kremówki 36% (mocno schłodzona)
  • 2 łyżki cukru pudru

Dodatkowo kakao do oprószenia wierzchu cista.

*Kolor herbatników jest bez znaczenia. Jednak dla kontrastu, używam jasnych herbatników do ciemnych budyni i odwrotnie (kakaowych herbatników do jasnych budyni).

3 porcje ciasta stefanka

Sposób wykonania stefanki bez pieczenia na herbatnikach

Do przygotowania ciasta potrzebować będziemy przede wszystkim: większego kubka, miski, miksera, blaszki o wymiarach 21 x 26 cm.

Krok 1 – gotuję budyń

Do większego kubka wlewam 250 ml i wsypuję 2 opakowania budyni (o łącznej masie 80 g bez cukru). Całość mieszam intensywnie do rozpuszczenia proszku, aby nie było grudek. Pozostałe mleko wlewam do rondelka i wsypuję połowę cukru. Całość mieszam do rozpuszczenia i zagotowuję na nie dużym ogniu. Do gotującego się mleka, wlewam zawartość kubka i cały czas mieszając, gotuję na małym ogniu. Otrzymuję gęsty budyń. Rondelek zdejmuję z palnika i odstawiam do ostudzenia. Budyń musi być ostudzony, aby po dodaniu do masła, masa się nie zważyła.

Krok 2 – łączę masło z budyniem

Masło o temperaturze pokojowej wrzucam do miski i wsypuję pozostały cukier. Całość miksuję na średnich obrotach miksera, aż otrzymam puszystą masę.

Do miski z puszystym masłem dodaję łyżka po łyżce ostudzony budyń i cały czas miksuję na średnich obrotach. Otrzymuję krem do wyłożenia na herbatniki.

Krok 3 – układam warstwy ciasta Stefanka

Blaszkę o wymiarach 21 x 26 cm wyścielam papierem do pieczenia.

układam warstwy ciasta stefanka

Na dno wykładam pierwszą warstwę herbatników. W zaokrąglonych rogach docinam ciasteczka do kształtu blaszki. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to docinam także herbatniki po długości blaszki. Następnie za pomocą łyżki wykładam 1/3 masy budyniowo maślanej i oczywiście wyrównuję.

Wykładam drugą warstwę herbatników. Tak samo wykładam i wyrównuję 1/3 masy kremu budyniowo maślanego.

Wykładam trzecią warstwę herbatników i smaruję pozostałym kremem budyniowo maślanym.

Na wierzch wykładam ostatnią, czwartą warstwę herbatników. Stefankę wstawiam do lodówki na 2 – 3 godziny, aby masa zastygła.

Krok 4 – bita śmietana

Mocno schłodzoną w lodówce (minimum 12 godzin) śmietankę przekładam do schłodzonej miski szklanej lub metalowej. Za pomocą miksera najpierw na małych obrotach ubijam przez 30 sekund. Następnie na maksymalnych obrotach ubijam na sztywną pianę. Gdy zacznie gęstnieć, pod koniec ubijania, cały czas mieszam i dodaję cukier puder. Całość ubijania trwa około 3 minuty, a na wierzchu powstają charakterystyczne ślady po mikserze. Nie ubijaj za długo, aby nie powstało masło. Jeśli chcesz mniej słodkie ciasto, to nie dodawaj cukru pudru do bitej śmietany.
Szczegółowy opis robienia bitej śmietany: bita śmietana – jak zrobić? Z artykułu dowiesz się jak zrobić pyszną bitą śmietanę z samej kremówki lub kremówki i serka mascarpone. Na końcu są także wskazówki.

Na wierzch schłodzonego w lodówce ciasta wykładam bitą śmietanę i wyrównuję. Dodatkowo za pomocą rękawa cukierniczego dekoruję różyczki z bitej śmietany. Całość oprószam kakao przesianym nad sitem.

porcja ciasta stefanka
1 porcja ciasta stefanka

Wskazówki:

  • Warstwy herbatników warto wysmarować także powidłami np dżemem porzeczkowym. Kwaskowaty smak porzeczek będzie świetnie przełamywał słodycz ciasta.
  • Zamiast ostatniej warstwy z bitej śmietany możesz też polać ciasto polewą czekoladową.
  • Zamiast masy budyniowej możesz też użyć masy na bazie kaszy manny.
  • W wersji dla dorosłych herbatniki możesz namoczyć np w rumie lub kawie.

1 thought on “Stefanka na herbatnikach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *