Jak ugotować kalafior?

5 min read
jak ugotować kalafior

Gotowanie kalafiora jest prostą czynnością. Zobacz jak oraz ile gotować kalafior w różyczkach lub w całości, aby był chrupiący, jędrny i aromatyczny. Sprawdź co zrobić, aby kalafior nie śmierdział podczas gotowania. Dowiedz się także z czym podaję to wdzięczne warzywo.

Kalafior to popularne i wdzięczne warzywo, które na wiele sposobów możesz wykorzystać w kuchni. Jest tani i dostępny przez cały rok. Ugotowanie kalafiora jest proste, ale należy pamiętać o kilku wskazówkach. W przeciwnym razie warzywo będzie miało nie ładny żółty kolor, smak i konsystencję.

Składniki.

Ugotowany kalafior to 25 kcal w 100 g.

  • 1 kg kalafiora *
  • 3 litry wody
  • 3 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru (zapobiega ciemnieniu warzywa podczas gotowania)

Zastanawiasz się co zrobić, aby kalafior nie śmierdział podczas gotowania? Za nie ładny zapach odpowiada siarka zawarta w kalafiorze. Wystarczy, że dodasz 1 łyżeczkę sody oczyszczonej lub mleka w proporcji pół na pół z wodą. Jeśli zdecydujesz się na wersję z mlekiem, uważaj aby nie wykipiało. Dodatkowo, aby złagodzić przykry zapach, do gotującej się wody, możesz dodać 1 listek laurowy oraz łyżkę soku z cytryny.

W zasadzie nie ma różnicy czy wykorzystasz młody (przełom czerwca i lipca) czy stary kalafior. W smaku nie zauważysz różnicy. Młode warzywo szybciej się gotuje.
Jeśli chcesz zamrozić kalafior, to należy go blanszować, aby nie ściemniał. W tym celu na kilkanaście sekund wrzucamy warzywo do wrzątku, po czym schładzamy w zimnej wodzie. Dzięki tej metodzie po zamrożeniu nie tracimy witamin, ani koloru warzyw.
Przy wyborze kalafiora zwróć uwagę, aby warzywo było białe, bez plam i pożółkłych liści. Różyczki powinny być jędrne i twarde podczas dotyku.

Zobacz ile i jak gotować kalafior w całości oraz podzielony na różyczki.

Do ugotowania kalafiora potrzebować będziesz dużego garnka. Takiego, aby kalafior lub różyczki były całe zakryte w wodzie. Przyda się także łyżka cedzakowa, aby bezpiecznie włożyć i wyjąć warzywo z wrzątku.

Z kalafiora usuwam liście. Myję pod zimną i bieżącą wodą. Jeśli chcesz gotować same różyczki, to usuń twardą łodygę i oderwij różyczki kalafiora.

Do dużego garnka wlewam wodę (ewentualnie pół na pół wody i mleka) i wsypuję sól oraz cukier (ewentualnie dodatkowo sodę oczyszczoną). Całość zagotowuję. Następnie zmniejszam ogień i delikatnie umieszczam kalafiora w całości lub podzielonego na różyczki. Możesz to zrobić rękoma, dwoma widelcami bądź łyżką cedzakową. Uważaj, aby się nie poparzyć.

Zarówno całego kalafiora jak i różyczki gotuję na małym ogniu i bez przykrycia. Dzięki temu warzywo zachowuje wyrazisty smak i kolor. W przypadku gotowania całego kalafiora, umieszczam go w garnku głąbem do dołu.

Ile gotować kalafior?

  • cały kalafior gotuję w zależności od wielkości przez 10 – 15 minut. Mały kalafior waży około 600g, średni około 800g, a duży około 1 – 1,2 kg.
  • różyczki kalafiora gotuję przez 7 – 10 minut.

Pod koniec gotowania, nakłuwam za pomocą widelca i sprawdzam miękkość. Kalafior powinien być ugotowany al dente. Czyli jędrny, chrupiący oraz aromatyczny. Po ugotowaniu odcedzam kalafiora jak ziemniaki lub odsączam na durszlaku. Pamiętaj, że czas gotowania zależy od wielkości warzywa oraz wieku (młode warzywo szybciej będzie miękkie niż stare).

Kalafior gotuję bez przykrycia. Dzięki czemu pozbywam się szkodliwych goitrogenów, które utrudniają wchłanianie jodu i powodują problemy z tarczycą. Zbyt długie gotowanie sprawia, że kalafior przybiera żółty kolor. Podobnie się stanie, gdy zapomnimy o dodatku soli. Wówczas warzywo także będzie miało nieapetyczny, żółty odcień.

Z czym podawać gotowany kalafior?

Gotowany kalafior wykorzystasz w diecie: wegetariańskiej, wegańskiej oraz bezglutenowej. Idealnie nadaje się jako dodatek do wielu potraw: zup, sałatek, przystawek na drugie danie. Możemy go smażyć, piec, gotować lub spożywać na surowo. Kalafior to popularne warzywo w mojej kuchni. Najczęściej robię z niego zupę kalafiorową. Ostatnio robiłam zupę krem z kalafiora posypaną pestkami dyni. Kolejną ulubioną potrawą w moim domu jest gotowany kalafior, polany bułką tartą. Niemcy taką potrawę nazywają „kalafior po polsku”. Któż z nas nie zna fasolki szparagowej czy kalafiora w bułce tartej 🙂 ? To smaki dzieciństwa. Wystarczy na patelni rozgrzać masło, dodać bułkę tartą, wymieszać drewnianą łyżką i zeszklić przez kilka minut. Powstanie gęsta masa, którą polewam ugotowane warzywa. Kalafiora może także podać w sosie śmietanowym. Kolejnym pomysłem są kotlety z kalafiora.

Bardziej oryginalną metodą jest zapiekanie ugotowanego kalafiora. W tym celu smaruję warzywo masełkiem. Na wierzch kładę cienkie plastry gotowanej szynki. Na to umieszczam pół centymetrowe plastry sera żółtego i zapiekam w piekarniku, aż ser się rozpuści. Kalafior zapiekany z szynką i serem efektownie wygląda i jeszcze lepiej smakuje. Przeczytaj także jak ugotować ryż na sypko.

Potrawy z kalafiora są szybkie i bardzo proste do przygotowania. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *