Wilgotne ciasto ze śliwkami i kruszonką

4 min read
wilgotne ciasto ze śliwkami i kruszonką

Poznaj łatwy i sprawdzony przepis na wilgotne ciasto ze śliwkami i kruszonką, które uda się każdemu. Podczas pieczenia w całym domu unosi się piękny zapach. Jestem pewna, że skradnie Wasze podniebienia.

Od połowy sierpnia do początku października w mojej kuchni królują ciasta ze śliwkami. Cała moja rodzina uwielbia wypieki ze śliwkami. W ostatni weekend upiekłam ciasto ze śliwkami i płatkami owsianymi, które bardzo szybko znikło z talerza. Dlatego od razu przystąpiłam do upieczenia nowego ciasta. Tym razem padło na wilgotne ciasto ze śliwkami i kruszonką. Nieziemsko smakuje, pięknie pachnie i jest bardzo proste w zrobieniu. Zapraszam po przepis idealny także dla początkujących.

Ciasto ze śliwkami i kruszonką – składniki:

Szklanka to pojemność 250 ml. Podane proporcje są na blachę o wymiarach 20 x 30 cm lub kwadratową o boku 25 cm. Kaloryczność: 330 kcal w 100 g ciasta.

Kruche ciasto:

  • 2 szklanki mąki pszennej tortowej około 320 g (lub pół na pół z mąką krupczatką)
  • 200 g masła extra (1 kostka schłodzona)
  • 110 g cukru (pół szklanki)
  • 1 jajko (średnie rozmiar L w temperaturze pokojowej)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Nadzienie owocowe:

  • 1 kg śliwek węgierek
  • 3 łyżki cukru lub miodu
  • 1 łyżeczka cynamonu
na zdjęciu przekrojone ciasto ze śliwkami i kruszonką

Sposób wykonania wilgotnego ciasta ze śliwkami i kruszonką

Do przygotowania ciasta ze śliwkami i kruszonką potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, blaszki o wymiarach 20 x 30 cm, piekarnika.

Krok 1. Przygotowuję kruche, a właściwie półkruche ciasto

Do miski przesiewam mąkę wraz z proszkiem do pieczenia. Wrzucam schłodzone w lodówce i posiekane masło. Masło możesz też zetrzeć na grubych oczkach tarki. Całość mieszam ręcznie do czasu, aż otrzymam kruszonkę.

Następnie wsypuję cukier i wbijam całe jajko o temperaturze pokojowej. Całość wyrabiam ręcznie, aż uzyskam jednolitą konsystencję. Możesz też użyć miksera z końcówkami do ciasta kruchego. Powstałe ciasto dzielę na 2 równe kukle. Jedną część zawijam w woreczek śniadaniowy i chowam do lodówki na 30 minut (możesz też schować do zamrażalki na 15 minut).

Blaszkę wyścielam papierem do pieczenia i na dno wykładam drugą kulę ciasta. W miarę równo wylepiam całe dno i dodatkowo nakłuwam widelcem. Blachy z ciastem nie chowam do lodówki, gdyż zawiera proszek do pieczenia (półkruche ciasto). Gdybym nie dała proszku do pieczenia, to musiałabym schować blachę z ciastem do lodówki na 30 minut. Dzięki temu, że dodaję proszek do pieczenia, ciasto po upieczeniu jest delikatne i aksamitnie miękkie. Wręcz rozpływa się w ustach.

Piekarnik nagrzewam do 180 stopni C z termoobiegiem, aby szybciej się zagrzał.

Uwaga. Czasami ciasto dzielę na 2/3 plus 1/3. Większą częścią ciasta wykładam spód, a mniejszą daję na górę. Pozostawiam wybór.

Krok 2. Przygotowuję owoce

Śliwki myję, osuszam i przekrawam na pół. Następnie usuwam pestki. Kroję w ćwiartki i wrzucam do miski. Posypuję cukrem oraz cynamonem i całość mieszam ze sobą. Cynamon nadaje korzennej nuty, która bardzo pasuje do ciasta ze śliwkami. Zamiast oprószać cukrem, możesz na każdą wewnętrzną część ćwiartki śliwki nałożyć odrobinę miodu.

Kawałki śliwek wykładam jedna przy drugiej na spodzie ciasta. Układam skórką do dołu, aby podczas pieczenia sok nie spływał zbytnio na ciasto.

Z lodówki lub zamrażalki wyjmuję drugą część kruchego ciasta. Ścieram na grubych oczkach tarki i rozrzucam równomiernie po powierzchni śliwek.

Krok 3. Piekę ciasto ze śliwkami i kruszonką

Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piekę z opcją grzania góra i dół w temperaturze 180 stopni C przez 55 minut. Podczas pieczenia śliwki wydzielają duże ilości soku i tak ma być.

Po zarumienieniu się kruszonki, wyjmuję ciasto z piekarnika, studzę i posypuję cukrem pudrem.

kruche ciasto ze śliwkami i płatkami owsianymi

Zobacz też moje drugie ciasto ze śliwkami, upieczono tego samego dnia 🙂

Kruche ciasto ze śliwkami i płatkami owsianymi

Podczas pieczenia w całym domu unosi się nieziemski zapach. Ciasto ze śliwkami podobnie jak szarlotka, najlepiej smakuje zaraz po wyjęciu z piekarnika, gdy oczywiście lekko ostygnie.

na zdjęciu ciasto ze śliwkami i kruszonką

Oprócz śliwek, możesz użyć także innych owoców. Ciasto najlepiej smakuje też z: jabłkami, malinami, truskawkami, bananami, nektarynkami lub morelami.

Jeśli lubisz ciasto drożdżowe ze śliwkami, to sprawdź także:

Życzę udanych wypieków i smacznego! To ciasto skradło serca i podniebienia moich dzieci :-). Dla męża lepiej smakowało to ciasto https://ania-gotuje.pl/przepis/kruche-ciasto-ze-sliwkami-i-platkami-owsianymi/

4 thoughts on “Wilgotne ciasto ze śliwkami i kruszonką

  1. Pani Aniu dziękuję za przepis.
    Dzisiaj pierwszy raz w życiu zrobiłem ciasto i to dokładnie to ciasto z Pani przepisu. Wyszło tak pyszne, że po 4h od zrobienia zostało pół. Super łatwe do zrobienia i przepyszne, że urywa… głowę.
    Pozdrawiam serdecznie
    Krystian

  2. Przepyszne ciasto 🙂 Rozpływa się w ustach, mniaaammm…
    Zniknęło w tempie ekspresowym. Z pewnością będę korzystała z tego przepisu, dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *