Najlepsza marynata do karkówki na grilla

Poznaj moje 2 najlepsze marynaty do karkówki na grilla. Idealnie dobrane przyprawy sprawiają, że mięso jest niezwykle smaczne i aromatyczne. Dowiedz się jak marynować i grillować karkówkę, aby była miękka i soczysta.

Marynata miodowo musztardowa do karkówki na grilla
Podane składniki są na 1 kg karkówki.
Składniki:
- 2 płaskie łyżki miodu
- 3 łyżki musztardy
- 4 łyżki oliwy z oliwek lub oleju roślinnego
- 1 łyżka ziół prowansalskich
- 1 łyżka do wyboru:
- 1 łyżka suszonych ziół (np. kolendry, oregano, tymianku, bazylii, rozmarynu lub majeranku)

Sposób wykonania:
Do miseczki wrzucam miód oraz musztardę. Wlewam także oliwę z oliwek lub olej roślinny. Wszystko mieszam ze sobą i rozcieram miód, aż powstanie jednolita konsystencja.
Następnie wsypuję 1 łyżkę ziół prowansalskich oraz do wyboru 1 łyżkę: kolendry, oregano, tymianku, bazylii, majeranku lub rozmarynu. Na koniec wsypuję też po płaskiej łyżeczce soli i świeżo zmielnego pieprzu czarnego.
Wszystko mieszam łyżką, aż składniki się połączą i otrzymam jednolitą marynatę.
Marynata pomidorowo musztardowa do karkówki na grilla
Podane składniki są na 1 kg karkówki.
Składniki:
- 2 czubate łyżki ketchupu
- 2 płaskie łyżki musztardy
- 3 średnie ząbki czosnku
- 4 łyżki oliwy z oliwek lub oleju roślinnego
- 1 łyżka tymianku (lub kolendry, oregano, bazylii, majeranku, rozmarynu)
- 1 łyżka ziół prowansalskich
- po 1 płaskiej łyżeczce soli i świeżo zmielonego pieprzu
- 1 łyżeczka papryki czerwonej

Sposób wykonania:
Do miseczki wrzucam 2 czubate łyżki ketchupu oraz 2 płaskie łyżki musztardy. Wlewam też 4 łyżki oliwy z oliwek lub oleju roślinnego. Wszystko mieszam ze sobą łyżką, aż otrzymam jednolitą masę.
Ząbki czosnku obieram z łupinek i drobno siekam lub przeciskam przez praskę, po czym dodaję do miseczki.
Następnie wsypuję 1 łyżkę ziół prowansalskich, 1 łyżkę tymianku, który oczywiście możesz zastąpić na przykład: kolendrą, oregano, majerankiem lub rozmarynem. Na koniec wsypuję łyżeczkę papryki czerwonej.
Wszystko mieszam ze sobą, aż otrzymam jednolitą konsystencję marynanty.

Na zdjęciu po lewej marynata pomidorowo-musztardowa, a po prawej marynata miodowo-musztardowa. Oczywiście obie marynaty zawierają sporą ilość aromatycznych przypraw.
Marynuję karkówkę na grilla

Karkówkę kroję na plastry o grubości około 1 cm. Każdy plaster kładę w pojemniku lub misce i smaruję marynatą. Czynność oczywiście powtarzam dla każdego kawałka mięsa. Tak przygotowaną karkówkę przykrywam i odkłdam na najniższą szufladę lodówki na minimum 6 godzin, a najlepiej na całą noc lub dobę. Najdłużej zdarzyło mi się trzymać w lodówce karkówkę 2 dni w marynacie i mięso było wyśmienite. Ocet zawarty w musztardzie oraz enzymy z miodu doskonale kruszą włókna mięsa, dzięki czemu karkówka po upieczeniu jest miękka.
Wyjmuję mięso z lodówki na minium godzinę przed planowanym grillowaniem, aby nabrało temperatury pokojowej.
Na dobrze rozgrzany ruszt (lub tackę) kładę plastry karkówki. Grilluję pod przykryciem przez około 5–7 minut z każdej strony (zależy od grubości plastra i temperatury żaru). Mięso powinno być zarumienione, ale nie spalone.
Jeśli chcesz użyć piwa, nie polewaj nim mięsa bezpośrednio na ruszcie (to studzi mięso i zmywa marynatę). Lepiej wlej odrobinę piwa na tackę, na której grillujesz, aby mięso parowało jego aromatem.
Życzę udanego grillowania i smacznego! PS. To mój jubileuszowy przepis nr 400 na blogu 🙂