Sernik na zimno z serkiem mascarpone i wiśniami

5 min read
sernik na zimno z wiśniami

Bardzo szybki i prosty sernik na zimno z serkiem mascarpone na biszkoptach, zatopiony w galaretce z wiśniami. Pyszne ciasto bez pieczenia, które uda się każdemu. Sernik możesz oczywiście wykonać z ulubionymi, sezonowymi owocami: malinami, truskawkami, jagodami, brzoskwiniami, ananasem … Zobaczcie sami!

sernik na zimno z mascarpone i wiśniami

Składniki na sernik z mascarpone i wiśniami.

Podane składniki na tortownicę o średnicy około 24 -26 cm. Sernik w 100g ma około 325 kcal. Śmietanka oraz serek mascarpone muszą być koniecznie mocno schłodzone.

Spód z biszkoptów.

  • 250g biszkoptów

Masa serowa:

  • 500 g serka mascarpone (koniecznie mocno schłodzonego)
  • 300 ml śmietanki 30% (koniecznie mocno schłodzonej)
  • 1 biała czekolada (100g)
  • 5 łyżek cukru pudru
  • 3 łyżeczki żelatyny

Góra.

  • 1 opakowanie czerwonej galaretki (na 500ml wody)
  • 1,5 szklanki wrzącej wody (375ml)
  • 500g wiśni*

(*)Wiśnie oczywiście mogą być świeże, mrożone lub w wersji dla dorosłych z nalewki do wiśni. Możesz także wykorzystać inne sezonowe owoce takie jak: maliny, truskawki, borówki, jagody…
(możesz oczywiście użyć innego koloru – według mnie najlepiej prezentuje się kolor czerwony)

Sposób wykonania sernika na zimno z serkiem mascarpone i wiśniami.

Zimą robiłam podobny sernik na zimno z mascarpone na herbatnikach. Sprawdź także ten przepis:

Dziś lekko zmodyfikowałam przepis. Zamiast herbatników użyłam biszkoptów i przede wszystkim dodałam wiśni. Sezonowe owoce uszlachetniają wyjątkowy smak sernika. W obu wersjach nie ma potrzeby włączania piekarnika. Sernik jest lekki jak chmurka, kremowy i delikatny.

Przygotowuję spód sernika.

Przygotowanie sernika rozpoczynam od wyścielenia na tortownicy o średnicy 24-26cm papieru do pieczenia. Następnie układam ściśle do siebie przylegające biszkopty. Jeśli istnieje taka konieczność, to oczywiście przekrawam je na pół, aby dopasować do kształtu blaszki.

Przygotowuję galaretkę.

Do wyższego pojemnika (u mnie litrowy kubek z miarką) wsypuję opakowanie czerwonej galaretki i zalewam wrzątkiem. Proporcje wody zgodnie z instrukcją na opakowaniu, z tym że dodaję około pół szklanki mniej. Warstwa galaretki na cieście musi być sztywna i umożliwiająca krojenie. Całość mieszam łyżką i odstawiam do ostygnięcia.

czerwona galaretka
Rozpuszcza galaretkę

W tym czasie przygotowuję owoce wiśni. Najlepiej jak będą duże, wówczas łatwiej drylować i ładniej wyglądają w cieście. Płuczę je pod bieżąca wodą i pozbawiam pestek. Uwaga, proszę bardzo starannie drylować owoce. Pozostawienie pestki w cieście jest nie tylko nietaktem, ale przede wszystkim grozi uszkodzeniem zęba! Wydrylowane owoce pozostawiam na durszlaku do odsączenia soku. Jeśli korzystasz z mrożonych owoców, także odsącz je po rozmrożeniu na durszlaku. Poza sezonem ciekawą propozycją są także nasączone alkoholem owoce po nalewce z wiśni. Przygotowane owoce wiśni dodaję do stygnącej galaretki i mieszam łyżką.

Przygotowuję masę śmietankową z mascarpone.

Do szklanki wsypuję 3 łyżeczki żelatyny i zalewam 125ml (połowa szklanki) gorącej wody o temperaturze około 55 stopni C. Mieszam za pomocą łyżeczki i odstawiam do ostudzenia.

Tabliczkę białej czekolady rozpuszczam w kąpieli wodnej. W tym celu w garnku zagotowuję wodę i umieszczam miseczkę. Do miski wkruszam kostki czekolady i czekam aż się rozpuści.

rozpuszczam białą czekoladę
Biała czekolada w kąpieli wodnej.

300 ml mocno schłodzonej śmietanki 30% wlewam do wyższej miski. Wsypuję 5 łyżek cukru pudru i dodaję 500g mocno schłodzonego serka mascarpone.

masa kremowa
Miksuję skłądniki na masę śmietankową z mascarpone.

Za pomocą miksera ubijam na najwyższych obrotach do połączenia się składników. Następnie wlewam ostudzoną żelatynę oraz białą czekoladę. Miksuję na średnich obrotach, aż powstanie jednolita masa.

masa śmietankowa z mascarpone
Jednolita masa śmietankowa z mascarpone i białą czekoldą.

Wykładam warstwy sernika.

Na przygotowaną wcześniej warstwę biszkoptów wylewam masę śmietankową z mascarpone i oczywiście wyrównuję za pomocą łyżki. Na wierzch sernika wylewam tężejącą już galaretkę z wiśniami. Całość wyrównuję łyżką.

Sernik na zimno z mascarpone i wiśniami wstawiam do lodówki na minimum 4 godziny, a najlepiej oczywiście na całą noc. Sernik jest bardzo prosty do zrobienia, gdyż nie trzeba używać piekarnika. Jestem pewna, że każdemu się uda. Deser jest tak pyszny, że najczęściej na jednym kawałku się nie kończy. Smacznego!

sernik na zimno z wiśniami na biszkoptach

Wskazówki.

  • Możesz użyć dowolnego koloru galaretki i dowolnych owoców dl których masz dostęp w sezonie.
  • Zamiast sernika w tortownicy możesz przygotować go w pucharkach. Wówczas uzyskasz bajecznie wyglądający deser.
  • Możesz przygotować sernik na dowolnym spodzie: na biszkopcie tak jak ja powyżej, na herbatnikach (tak jak w przepisie sernik na zimno z mascarpone) lub na kruchym spodzie (przepis na Malinową chmurkę na dużą blachę)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *