Ogórki z kurkumą

5 min read
Ogórki z kurkumą

Najlepsze ogórki z kurkumą do słoików na zimę, które pięknie wyglądają i świetnie smakują. Takie żółciutkie ogórki są świetnym dodatkiem do kanapek, obiadu, sałatek lub jako przekąska na imprezie. Bardzo szybko znikają ze stołu. Warto zrobić!

Ogórki z kurkumą zrobiłam tym razem w różnych słoikach na 3 sposoby: kanapkowe ze skórką, kanapkowe bez skórki oraz w słupki bez skórki. Domownicy lubią w takich formach, a ja dzięki temu podam Wam, ile dokładnie ogórków wejdzie do słoika. Zapraszam po bardzo prosty i szybki przepis na kanapkowe ogórki w zalewie z kurkumą.

Ogórki z kurkumą – składniki

Podaję proporcje na 1 kg ogórków (łatwo przeliczysz proporcje). Najlepsze są oczywiście małe i średnie sztuki, które nie mają dużo pestek. Do słoika o pojemności 720 ml weszło mi na ścisk: około 300 g ogórków pokrojonych w plastry kanapkowe ze skórką, około 350 g ogórków pokrojonych w plastry kanapkowe bez skórki oraz około 400 g ogórków pokrojonych w słupki bez skórki.
Moja szklanka zawsze ma pojemność 250 ml.

  • 1 kg ogórków (dopasuj ich wielkość do wysokości słoików)

Do każdego słoika:

  • listek laurowy
  • mały ząbek czosnku przekrojony na pół
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 5 ziaren pieprzu czarnego
  • pół łyżeczki gorczycy białej
  • łyżka oleju

Zalewa:
Zalewy jest na styk, więc jeśli obawiasz się, że nie upchniesz ciasno ogórków, to zrób o 10 – 20% więcej.

  • 500 ml wody (2 szklanki)
  • 125 ml octu spirytusowego 10% (pół szklanki)
  • 200 g cukru (niepełna szklanka)
  • 6 g kurkumy (2 płaskie łyżeczki lub 3/4 łyżki stołowej)
  • 1 płaska łyżka soli kamiennej
kanapkowe ogórki z kurkumą

ogórki z kurkumą w tle  z ogórkami i kwiatami

Sposób wykonania ogórków z kurkumą

Do zrobienia ogórków z kurkumą potrzebować będziemy jedynie: ostrego noża, deski do krojenia, rondelka do zagotowania zalewy i dużego garnka do pasteryzacji. Przy większej ilości ogórków przyda się także miska.

Krok 1 – przygotowuję słoiki i nakrętki oraz ogórki

Słoiki oraz nakrętki dokładnie myję i wyparzam wrzątkiem. Większe ilości umieszczam w zmywarce 🙂
Zarówno słoje jak i wieczka muszą być nieuszkodzone i bez nalotów rdzy.

Do każdego umytego i wyparzonego słoika wrzucam: listek laurowy, gorczycę białą, kulki ziela angielskiego, ziarna pieprzu oraz obrany i przekrojony na pół ząbek czosnku.

Ogórki dokładnie myję w zimnej wodzie. Jeśli masz kupne, to namocz je w misce z zimną wodą przez 2 godziny. Dzięki temu nabiorą sprężystości i będą znowu jędrne.

Krok 2 – kroję ogórki i umieszczam w słoikach

Z ogórków odkrawam końcówki (tak po 3 mm z każdej strony). Ogórki pokroiłam w cienkie plastry podłużne w wersji kanapkowej. Część ze skórką, a pozostałe bez skórki. Do 1 słoika pokroiłam ogórki w pionowe słupki w ćwiartki.

kanapkowe ogórki z kurkumą w słoikach

Pokrojone ogórki wkładam ciasno do słoików z przyprawami. Najwygodniej jest przechylić słoik pod ukosem i wkładać paski ogórków.

Krok 3 – przygotowuję zalewę i zalewam słoiki

Przyprawa kurkuma jest doskonałym barwnikiem, więc uważaj, aby zalewą nie zachlapać mebli czy ubrań. Warto użyć starego garnka.

zalewa z kurkumą

Do garnka wlewam wodę, wsypuję cukier oraz sól. Wszystko mieszam i gotuję, aż się rozpuści. Gdy cukier z solą się rozpuści, wsypuję kurkumę. Wszystko mieszam. Gdy wodą się zagotuje, wlewam ocet i ponownie doprowadzam do wrzenia. Zmniejszam ogień na minimum i gotuję przez 2 minuty.

Słoiki z ogórkami zalewam przygotowaną zalewą z kurkumą. Pozostawiam około 1 cm wolnej przestrzeni na górze słoików. Pamiętaj, aby przed wlaniem zalewy do słoików, zamieszać ją łyżką. Kurkuma jest ciężka i szybko osiada na dno garnka. Lekko kołyszę słoikami, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Do każdego słoika wlewam po łyżce oleju, który nie tylko chroni przetwory przed zepsuciem, ale także zakrętkę od octu.

ogórki z kurkumą przed pasteryzacją

Ranty słoików oraz wieczka dokładnie wycieram do suchego (czystą ściereczką bawełnianą lub ręcznikiem papierowym), mocno zakręcam i pasteryzuję.

Koniecznie sprawdź moje ogórki kanapkowe w curry.

Krok 4 – pasteryzuję przetwory na zimę

Dno dużego i szerokiego garnka wyścielam ściereczkę bawełnianą, wlewam wodę i zagotowuję. Do gorącej wody ostrożnie wkładam gorące słoiki z ogórkami. Słoiki nie powinny się ze sobą stykać, a woda powinna sięgać do 3/4 lub 4/5 ich wysokości.

Gdy woda się zagotuje, zmniejszam ogień na minimum, aby woda tylko lekko bulgotała. Licząc czas od zagotowania się wody, pasteryzuję słoiki:

  • 300 lub 500 ml przez 10 minut
  • 720 ml przez 15 minut
  • 900 ml przez 20 minut.

Słoiki możesz pozostawić w garnku do całkowitego ostudzenia lub wyjąć na blat kuchenny. Ja dodatkowo odwracam słoiki do góry dnem, układam na blat wyścielony ręcznikiem i przykrywam ręcznikiem lub kocem. Zostawiam na cały dzień, aż całkowicie ostygną.

3 słoiki ogórków z kurkumą

Następnie wynoszę do piwnicy lub spiżarni. Ogórki z kurkumą są już dobre po 2 – 3 dniach od zrobienia.
Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *