Sernik gotowany na herbatnikach

4 min read
sernik gotowany na herbatnikach

Pyszny sernik bez pieczenia polany polewą czekoladową. To sernik gotowany na herbatnikach. Jest prosty i szybki w wykonaniu. Wystarczy ugotować masę serową z budyniem, wyłożyć na warstwach herbatników i polać czekoladą. Sprawdzi się idealnie, gdy nie masz czasu piec ciasta.

Sernik gotowany na herbatnikach – składniki.

Kaloryczność: 280 kcal w 100 g. Szklanka to pojemność 250 ml. Podane składniki są na foremkę: 24 x 24 cm lub 24 x 28 cm. Możesz także użyć okrągłej foremki o średnicy około 24 cm, ale wówczas będą trudności z docięciem herbatników. Jajka i mleko powinny być w temperaturze pokojowej.

  • 1 kg sera z wiaderka (ważne: twaróg dobrej jakości w temperaturze pokojowej) *
  • 165 g cukru (3/4 szklanki)
  • opakowanie cukru waniliowego (20 g)
  • 200 g masła (1 kostka)
  • 200 ml mleka (w temperaturze pokojowej)
  • 2 budynie waniliowe lub śmietankowe bez cukru (łączna masa 80 g)
  • 4 jajka (rozmiar L, w temperaturze pokojowej)
  • 300 g herbatników (jasnych lub ciemnych)

Polewa czekoladowa.

  • 150 ml śmietanki 30%
  • łyżka masła
  • 200 g czekolady (biała lub gorzka)

PS. * Zamiast sera z wiaderka możesz użyć też półtłustego twarogu w kostce. Należy go jednak dwukrotnie zmielić.

PS. Konieczne są 3 warstwy herbatników. Jedna na spodzie, druga po środku i trzecia na wierzchu. Herbatniki wchłaniają nadmiar wilgoci z masy budyniowo serowej i stabilizują ciasto.

na zdjęciu sernik gotowany na herbatnikach
Szybki i smaczny sernik gotowany na herbatnikach.

Sposób wykonania sernika gotowanego na herbatnikach.

Do przygotowania sernika gotowanego potrzebować będziemy przede wszystkim: szerszy garnek 3 litrowy (aby masa serowo – budyniowa swobodnie się mieściła i odparowywała podczas gotowania), łyżki lub rózgi, foremki 24 x 24 cm lub 24 x 28 cm lub tortownicy o średnicy około 24 cm.

Krok 1. Przygotowuję foremkę. Wyścielam ją papierem do pieczenia. Na dno wykładam warstwę herbatników.

na zdjęciu pierwsza warstwa herbatników

Krok 2. Do szerszego garnka (u mnie 3 litrowy) wrzucam masło i wsypuje cukier oraz cukier waniliowy. Mieszam (rózgą kuchenną lub łyżką drewnianą) i rozpuszczam na małym ogniu. Do rozpuszczonego masła z cukrem (ciepłe, ale nie gorące) wrzucam ser z wiaderka (lub 2 krotnie zmielony tradycyjny z kostki). Twaróg powinien mieć temperaturę pokojową, gdyż w przeciwnym razie długo byśmy czekali na ogrzanie masy. Wbijam jajka i mieszam za pomocą rózgi lub miksera na średnich obrotach do połączenia się składników. Cały czas podgrzewam na nie dużym ogniu. Pod koniec gdy otrzymam jednolitą masę, zwiększam ogień na średni. Masa serowa nie może się jednak teraz zagotować.

na zdjęciu masa serowo budyniowa

Do większego kubka wlewam ciepłe mleko i wsypuję budynie. Zawartość kubka mieszam intensywnie tak, aby nie było grudek. Masę budyniową wlewam do gorącej masy serowej i cały czas intensywnie mieszając, gotuję na niedużym ogniu do czasu, aż masa zgęstnieje. Pod koniec zwiększam ogień i mieszam już wolniej gęstniejącą masę. Masę serową zdejmuję z ognia po około 2 minutach delikatnego gotowania i oczywiście od razu wykładam na herbatniki.

Wykładam masę serową i polewam czekoladą.

Krok 3. Na pierwszą warstwę herbatników wykładam połowę gorącej i gęstej masy serowej. Powierzchnię wyrównuję za pomocą łyżki lub szpatułki. Odczekuję, aż przestanie parować. Układam drugą warstwę herbatników. Wykładam na to pozostałą część gorącej masy serowej i również wyrównuję i odczekuję, aż przestanie parować. Dzięki temu wszystko ładnie zwiąże i nie zaparza się. Układam na wierzchu trzecią warstwę herbatników. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to docinam herbatniki do krańców foremki.

na zdjęciu trzecia warstwa herbatników
Na wierzch układam trzecią warstwę herbatników kakaowych.

Krok 4. Do rondelka wlewam śmietankę kremówkę i dodaję łyżkę masła. Podgrzewam na średnim ogniu, ale oczywiście nie zagotowuję. Do gorącej kremówki wrzucam kostki czekolady. Całość mieszam na średnim ogniu do czasu rozpuszczenia czekolady. Otrzymuję gładką polewę czekoladową. Jeśli polewa jest według Ciebie za gęsta, to dodaj trochę śmietanki i wymieszaj.

na zdjęciu sernik gotowany na herbatnikach po przekrojeniu
Pyszny sernik gotowany na herbatnikach po przekrojeniu.

Wierzch sernika gotowanego polewam i rozmazuję gorącą czekoladą. Możesz w tym momencie oprószyć też wiórkami kokosowymi, płatkami migdałów lub orzechami. Ciasto odstawiam do lodówki na minimum 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Sernik stężeje i będzie łatwy w krojeniu.

Polecam także puszysty sernik królewski.

Życzę smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *