Śledzie po japońsku zawijane

4 min read
śledzie po japońsku

Śledzie po japońsku to pyszna potrawa świąteczna lub przekąska na imprezę typu Sylwester. Z kilku składników, w prosty sposób, w 25 minut wyczarujesz magiczne danie, które zachwyci każdego gościa. Efektowny wygląd zachwyci także fanów sushi. Potrawa robiła prawdziwą furorę w okresie PRL.

Śledzie po japońsku to bardzo popularna przystawka z czasów PRL. Kiedyś była często podawana na Wigilię. Ja podaję pyszne śledzie po japońsku jako przystawkę na imprezę sylwestrową. Pięknie wygląda i zachwyca gości. Wszystko za sprawą połówek jajek zawiniętych w płatach śledzi. Możesz także śledzie pokroić na kęsy i wymieszać w sałatce. Ile domów, tyle pomysłów na tą pyszną potrawę. Danie pięknie prezentuje się na przeźroczystych półmiskach lub dużych, kwadratowych talerzach.

Śledzie po japońsku – składniki:

Kaloryczność: 175 kcal w 100 g potrawy.

  • 3 szerokie płaty śledziowe (300 g śledzi typu Matias w oleju lub słonej zalewie) *
  • 3 jajka ugotowane na twardo !!!
  • 150 g ogórków kiszonych (2 średnie sztuki)
  • 50g cebuli (połowa średniej cebuli lub jedna mała)
  • 50 g groszku konserwowego (4 łyżki)
  • 8 płaskich łyżek majonezu (5 łyżek do sałatki warzywnej i 3 łyżki do dekoracji)
  • 1 łyżka musztardy
  • łyżeczka słodkiej papryki
  • 3 szczypty świeżo zmielonego pieprzu czarnego
  • dodatkowo do dekoracji posiekany koperek, szczypiorek lub natka pietruszki

* Przygotowanie śledzi. Do potrawy nadają się śledzie typu Matias w oleju lub słonej zalewie. Śledzie w oleju należy odsączyć i dodatkowo osuszyć w ręczniku papierowym. śledzie ze słonej zalewy musimy wymoczyć. W zależności od stopnia słoności, moczę je w zimnej wodzie lub mleku od 1,5 godziny do kilkunastu godzin. W międzyczasie kilkukrotnie wymieniam wodę na nową. Szczegółowy opis podaję w poradniku: moczenie śledzi – jak moczyć śledzie?

Jeśli nie masz ogórków kiszonych, możesz oczywiście zamiast nich użyć konserwowych. Niektórzy dodają także do sałatki pokrojone w kostkę jabłka. Najlepsza są kwaśne i twarde odmiany takie jak: Renata lub Antonówka.

Zamiast jajek kurzych można wykorzystać przepiórcze, które są z pewnością delikatniejsze w smaku. Małe jajeczka owinięte w płacie śledzia, zachwycają oryginalnym wyglądem.

na zdjęciu śledzie po japońsku w pionie
na zdjęciu śledzie po japońsku

Sposób wykonania zawijanych śledzi po japońsku

Do przygotowania zawijanych śledzi po japońsku potrzebować będziemy:

Przygotowane płaty śledzi przekrawam wzdłuż na 2 podłużne kawałki. Jeśli masz wąskie śledzie, to użyj większej ilości i nie przekrawaj ich na 2 części. Płat śledzia powinien mieć mniej więcej szerokość połówki jajka, jak na zdjęciu.

na zdjęciu połówka jajka dopasowana do połowy płata śledzia

Jajka gotuję na twardo (zobacz jak ugotować jajka na twardo, aby nie miały zielonej obwódki). Następnie chodzę w zimnej wodzie, odcedzam, obieram i przekrawam na pół.

Cebulkę obieram z łupinek i kroję w drobną kostkę. Wrzucam do miski.

Groszek konserwowy odsączam z zalewy i wrzucam do cebulki.

Z ogórków kiszonych odkrawam twarde końcówki i kroję w kostkę około 0,5 cm. Odsączone z soku wrzucam do miski.

na zdjęciu składniki na śledzie po japońsku

Do miski dodaję 5 łyżek majonezu oraz 1 łyżkę musztardy. Pozostałą część majonezu wykorzystuję w dalszym czasie do dekoracji jajek. Oprószam świeżo zmielonym pieprzem czarnym i słodką papryką. Nie solę, gdyż śledzie oraz kiszone ogórki są wystarczająco słone. Jeśli masz śledzie z oleju oraz ogórki konserwowe to możesz dla smaku dodać także odrobinę soli i spróbować. Całość oczywiście mieszam dokładnie.

Sałatkę wykładam na dużym talerzu i wyrównuję.

na zdjęciu sos do śledzi po japońsku

Każdą połówkę jajka owijam płatem śledzia i umieszczam na talerzu z sałatką. Łączenia płatów śledzia maskuję np natkę pietruszki, listkiem bazylii, szczypiorkiem … Na każdą połówkę jajka kładę po pół łyżki majonezu. Dla dekoracji oprószam połówki jajek z kleksem majonezu odrobiną słodkiej papryki. Całość możesz także dodatkowo posypać posiekaną natką pietruszki, szczypiorek lub koperek. Z pewnością śledzie po japońsku ładnie będą się prezentowały udekorowane listkiem bazylii.

na zdjęciu śledzie po japońsku widok z góry

Śledzie po japońsku zawijane są gotowe od razu po zrobieniu. Ja jednak wkładam je do lodówki na kilka godzin, aby smaki się przegryzły.

Życzę smacznego! Jestem ciekawa, w jakiej wersji przygotowujecie najczęściej śledzie po japońsku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *