Śledzie po kaszubsku

4 min read
śledzie po kaszubsku

Poznaj śledzie po kaszubsku w słodko kwaśnym sosie pomidorowym i suszoną śliwką. To prosta sałatka, która idealnie sprawdzi się na wigilijnym stole oraz imprezie typu Sylwester. Ma wyrazisty smak, który podbije nie jedno podniebienie.

Śledzie po kaszubsku za sprawą swojego wyjątkowego smaku popularne są nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Wszystko dzięki przełamania kilku smaków: słonego, kwaśnego i słodkiego. W połączeniu otrzymujemy wyjątkową potrawę na święta lub przyjęcie. Potrawę można przygotować na wiele sposobów. W przepisie podaję alternatywne składniki. Zobacz jak krok po kroku w kilkanaście minut zrobić pyszne śledzie po kaszubsku. Najlepiej zrobić potrawę kilka dni przed imprezą. Wówczas smaki się przegryzą.

Śledzie po kaszubsku – składniki:

Kaloryczność: 140 kcal w 100 g.
Łyżeczka to 15 ml.

  • 500 g śledzi (u mnie filety z beczki w słonej zalewie: 4 – 5 płatów)
  • 250 g cebuli (2 średnie sztuki)
  • 200 g przecieru pomidorowego
  • opcjonalnie 50 g suszonych śliwek (Jeśli nie masz, to możesz pominąć, ewentualnie użyć rodzynek lub suszonej żurawiny.)
  • 6 łyżek oleju roślinnego (90 ml)
  • 2 łyżki octu spirytusowego 10% lub 4 winnego 5%
  • 2 łyżki cukru (lub miodu)
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki (lub pół łyżeczki ostrej)
  • pół łyżeczki gorczycy białej
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 2 listki laurowe
  • 2 szczypty świeżo zmielonego pieprzu czarnego
  • szczypta majeranku

Sposób wykonania śledzi po kaszubsku

na zdjęciu śledzie po kaszubsku w pionie

Do przygotowania potrawy potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, deski do krojenia, ostrego noża, patelni. Słoiki i nakrętki jeśli tak chcesz przechowywać śledzie.

Krok 1 – przygotowuję śledzie

Zanim przystąpimy do zrobienia potrawy, musimy najpierw przygotować śledzie. W tym celu jeśli masz śledzie w oleju, odsącz je i osusz za pomocą ręcznika papierowego. W swojej kuchni używam płatów śledziowych z beczki w słonej zalewie. Płaty śledziowe płuczę pod bieżącą i zimną wodą, a następnie moczę w zimnej wodzie przez około 1 – 2 godziny. Wymieniam też 1 lub 2 razy wodę w trakcie moczenia. Za każdym razem próbuje kawałek śledzia i sprawdzam czy słoność już mi odpowiada. Jeśli masz całe śledzie z beczki, to należy je wypatroszyć, usunąć skórę i moczyć przez około 12 godzin. Pod koniec odsalania, możesz też moczyć śledzie w: mleku, maślance, wodzie mineralnej, wodzie z octem, winie lub piwie. Szczegółowy opis moczenia śledzie przedstawiam we wcześniejszym wpisie https://ania-gotuje.pl/przepis/moczenie-sledzi-jak-namoczyc-sledzie/

Filety wymoczonych śledzi kroję w 2 – 4 cm kostkę, taką na tzw. jednego kęsa.

Krok 2 – robię słodko kwaśną zalewę

Cebulkę obieram z łupinek i kroję w kostkę lub półplasterki. Suszone śliwki kroję w plasterki.

Na patelni rozgrzewam 6 łyżek oleju roślinnego i wrzucam cebulkę. Podsmażam i mieszam na małym ogniu przez 5 minut, aż się zeszkli. Nie może się przysmażyć.

Do zeszklonej cebulki dodaję też plasterki śliwek. Jeśli nie masz, możesz je pominąć ewentualnie dodać rodzynki lub suszoną żurawinę. Wsypuję także: cukier, suszoną paprykę, świeżo zmielony pieprz czarny, majeranek, gorczycę, ziele angielskie oraz listki laurowe. Wrzucam także przecier pomidorowy i wlewam ocet. Jeśli lubisz wyraziste smaki, to zamiast części przecieru, dodaj koncentrat pomidorowy. W przypadku koncentratu pomidorowego rozcieńcz go z wodą, aby sos nie był za suchy.

na zdjęciu sos do śledzi po kaszubsku

Całość mieszam ze sobą i podsmażam na nie dużym ogniu przez 3 – 5 minut. Zdejmuję i odstawiam do ostudzenia.

Krok 3 – łączę zalewę ze śledziami

Opcja 1. Pokrojone i odsączone śledzie wrzucam do miski, wylewam na nie ostudzoną zalewę cebulowo pomidorową z patelni. Całość mieszam ze sobą dokładnie, przykrywam i odstawiam do lodówki ostudzoną sałatkę.

na zdjęciu śledzie po kaszubsku


Opcja 2. Do czystych i wyparzonych słoików, przekładam naprzemiennie ostudzoną zalewę cebulowo pomidorową oraz pokrojone w kostkę i osuszone śledzie. Gdy ostygnie, zakręcam i odstawiam do lodówki.

śledzie po cygańsku

Sprawdź także podobną potrawę: śledzie po cygańsku


Śledzie po kaszubsku najlepsze są po 1 – 2 dniach od zrobienia. Przechowuję w lodówce do 7 dni. Ważne jest, aby śledzie były przykryte zalewą cebulowo pomidorową.
Życzę smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *