Moczenie śledzi jak namoczyć śledzie?

5 min read
Moczenie śledzi

Śledzie mają nieprzyjemny zapach i smak. Poznaj mój prosty i skuteczny sposób na moczenie śledzi. Dowiedz się jak moczyć śledzie oraz w czym i jak długo należy je moczyć. Razem usuniemy sól oraz specyficzny aromat i smak. Po moczeniu śledzie będą także miększe, jaśniejsze i łatwiejsze w dalszej obróbce. Podpowiem również jakie śledzie wybrać i na co zwrócić uwagę.

Przed świętami mamy przede wszystkim bardzo mało czasu i często podczas zakupów nie zastanawiamy się nad rodzajem śledzi. To duży błąd, ponieważ śledzie pomimo tego, że są surowe bardzo często nie są świeże. Aby przyrządzić ze śledzi tradycyjne, wigilijne potrawy musimy je najpierw wymoczyć z soli. Proces moczenia nie jest pracochłonny. Zobacz jak to skutecznie zrobić, aby delektować się ich oryginalnym smakiem.

Rodzaje śledzi, jakie wybrać?

Najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez klientów są tzw. matiasy. Mniej popularne, bo dostępne jedynie w sklepach rybnych są filety śledzi z beczki oraz całe śledzie. 2 ostatnie formy są najczęściej przeze mnie kupowane z racji ich naturalności i braku szkodliwych konserwantów. Sól jest przede wszystkim naturalnym konserwantem dla ryb. Do tzw. matiasów dodawane są fosforany. Słone śledzie prosto z beczki są bardziej pracochłonne, ale warto poświęcić swój czas.

Poznaj moje sprawdzone i proste metody moczenia śledzi

W zależności od tego jaki rodzaj śledzi wybierzesz oraz jakiej wielkości, pomogę dobrać czas i metodę ich moczenia.

Moczenie tzw. matiasów

Śledzie tzw. matiasy moczymy od 1 do 2 godzin. Jeśli trafią się słone matiasy to moczenie możesz wydłużyć. Najczęściej matiasy są tak mało słone (pytanie czym są konserwowane?), że nie trzeba ich moczyć. Wystarczy samo opłukanie w bieżącej, chłodnej wodzie. Nie trzeba usuwać z nich skórki.

Moczenie śledzi z beczki

Wymoczone śledzie
Wymoczone śledzie po kilkunastu godzinach.

Najczęściej kupujemy filety śledzi z beczki. Słone śledzie prosto z beczki moczę w zimnej wodzie przez kilkanaście godzin i kilkukrotnie podmieniam wodę. Niekiedy w dobrych sklepach rybnych dostępne są całe śledzie z beczki. Takie śledzie patroszę, a następnie moczę i po namoczeniu filetuję poprzez przecięcie wzdłuż na 2 części. Oczywiście usuwam ości oraz skórkę zaczynając od głowy ryby. Jeśli chcesz użyć śledzi do marynowania w occie to nie pozbawiaj ich ze skóry.

Aby pozbyć się małych, trudnych do usunięcia kawałków ości, nacieram mięso ryby sokiem z cytryny. Namoczone i natarte cytrynowym sokiem śledzie odstawiam na 10 godzin do lodówki. Sok z cytryny doskonale zmiękcza małe ości i pozytywnie wpływa na smak i aromat ryby.

Na początku wymieniam zimną wodę na świeżą co godzinę, a później rzadziej. W trakcie kilkunastu-godzinnego moczenia i wymiany wody, co kilka godzin i przede wszystkim tuż przed końcem próbuję kawałek śledzia i sprawdzam jego aromat oraz słoność. To jest najlepsza metoda, aby wiedzieć czy śledzie nadają się już do spożycia. Czasami gotowe filety wystarczy moczyć przez 3 – 4 godziny. Innym razem mogą trafić się tak słone jak całe ryby i czas wydłuży się do wspomnianych kilkunastu godzin. Nie mogą być jałowe, ani za słone.

Pod koniec procesu pozbywania się soli, moczę śledzie przez około 30 – 60 minut w wodzie mineralnej z dodatkiem sok z cytryny lub mleku. Poniżej we wskazówkach wyjaśniam szczegóły obu metod oraz co dzięki temu uzyskuję.

Wskazówki

W trakcie moczenia sprawdzam zapach i smak poprzez ukrojenie kawałka śledzia. Ryba przede wszystkim nie może być za słona, ani pozbawiona smaku.

Pod koniec polecam także włożyć śledzie do zimnego mleka np na kilkanaście minut w przypadku matiasów oraz około 1 godziny w przypadku śledzi z beczki. Następnie opłukuję pod bieżącą wodą. Śledzie moczone w mleku stają się delikatniejsze.

Śledzie możesz także moczyć w piwie, winie lub maślance. Tak namoczone śledziki są delikatne, kruche i mają przyjemny kwaskowaty posmak.

Bardzo często pod koniec moczę śledzie w gazowanej wodzie mineralnej w proporcjach 1 litr wody gazowanej oraz sok z połowy średniej lub 1 małej cytryny. Płaty śledzi namoczone w wodzie z cytryną są także delikatne jak moczone w mleku.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ryby na używanych sztućcach, talerzach, deskach do krojenia czy miskach, opłukuję je pod bieżącą i zimną wodą. Następnie smaruję za pomocą plasterka cytryny. Dzięki temu w prosty i skuteczny sposób pozbędziesz się specyficznego aromatu ryby.

Proces moczenia śledzi nie jest skomplikowany, jakby się mogło wydawać. Po zastosowaniu się do rad z mojego poradnika, samodzielnie namoczysz każdy rodzaj śledzi.

Zobacz też Śledzie w śmietanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *