Sok z malin w słoikach

3 min read
sok z malin w słoikach na zimę

Sprawdzony i według mnie najlepszy przepis na domowy sok z malin w słoikach na zimę. Prawdziwy domowy sok z malin ma wiele właściwości zdrowotnych. Jednocześnie charakteryzuje się wspaniałym smakiem i jest niezastąpiony zwłaszcza w okresie zimowym. Poznaj właściwości zdrowotne soku oraz zobacz jak w prosty sposób go wykonać.

Właściwości domowego soku z malin.

  • Przeciwgorączkowe – sok z malin zawiera kwasy organiczne w tym salicylowy (podobne jak w popularnej aspirynie), który obniża gorączkę. Zawiera też olejki eteryczne, które działają rozgrzewająco.
  • Wzmacniająco na cały organizm dzięki zawartości miedzi oraz żelaza.
  • Przeciwmiażdżycowo ze względu na sporą ilość magnezu oraz potasu i wapnia. Związki te obniżają ciśnienie i wzmacniają serce.
  • Antynowotworowo dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy, które neutralizują działanie wolnych rodników. Zawartość kwasu foliowego hamuje rozwój nowotworu łagodnego jak i złośliwego.
  • Wspiera organizm w trakcie infekcji, ponieważ sok z malin zawiera duże ilości witaminy C, ale także E i z grupy B oraz polifenole, które wspierają pracę układu odpornościowego.
sok z malin w słoiku na zimę
sok z malin w słoikach na zimę

Proporcje:

  • 10 kg malin (około 20 litrowe wiaderko)
  • 2 kg cukru

Zobacz jak zrobić domowy sok z malin w słoikach na zimę.

Jest to sprawdzony i najlepszy według mnie przepis na domowy sok z malin. W internecie wiele przepisów mówi o zasypaniu najpierw malin cukrem, w celu uzyskania soku. Jednak mój przepis jest bardziej ekonomiczny. Zużywam na niego dużo mniej cukru, ponieważ słodzę już gotowy sok, a nie całą ilość owoców, które potem wyrzucam. Poza tym z mojego sposobu uzyskamy więcej soku z malin.

Maliny przebieram, usuwam liście i inne zanieczyszczenia.

gotuję maliny na sok


Do dużego garnka wlewamy pół litra wody. Wsypuję maliny i gotuje na bardzo wolnym ogniu. Mieszam aby nie przywarły do dna garnka. Z upływem czasu maliny pod wpływem temperatury puszczają sok. Jest go coraz więcej. Maliny gotuje około 20 minut, do momentu aż owoce rozpadną się uwalniając sok.

pulpa z malin na sitku


Na dużym garnku umieszczam gęste sitku i stopniowo porcjami przecedzam sok. Pulpę, którą umieszczam na sitku, dodatkowo przecieram łyżka tak, aby uzyskać z niej jak największą ilość soku. Co jakiś czas można przemyć sitko, ponieważ oczka zostają zapchane przez pestki malin.

Do tak przetartego soku wsypuję 2 kg cukru. Oczywiście cukru można dać więcej, wg uznania aczkolwiek ja nie jestem fanką bardzo słodkich soków.
Po posłodzeniu, sok mieszam, aż cukier dobrze się rozpuści. Można go też chwilę w tym celu podgrzać.

Gotowy sok rozlewam do słoików o pojemności od 300 ml do 600ml i pasteryzuje 15-20 minut w zależności od wielkości słoika. Wody w garnku do pasteryzacji powinno być tak około 3/4 wysokości słoika, a czas pasteryzacji liczymy od chwili zagotowania się wody. Pokrywki których użyje do zamknięcia słoików muszą być wyparzone i dokładnie wytarte do suchego.

Pamiętajmy również o tym, aby na dnie garnka, w którym prowadzimy pasteryzację, umieścić ściereczkę. Tak aby słoik nie miał bezpośredniego kontaktu z gorącym spodem garnka, gdyż może to doprowadzić do pęknięcia słoika.

naturalny sok z malin w słoiku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *