Ogórki kiszone pokrojone w kostkę do sałatek

5 min read
ogórki kiszone pokrojone w kostkę do sałatek

Jeśli nie wiesz co zrobić z przerośniętymi ogórkami, to przepis na ogórki kiszone pokrojone w kostkę będzie idealny. Takie ogórki świetnie sprawdzą się do sałatek, śledzi lub zupy ogórkowej. Wystarczy je odcedzić i dodać do potrawy. Od kilku lat kiszę w ten sposób większe ogórki gruntowe.

Cieszę się, że robisz przetwory na zimę. Sezon na ogórki w pełni. Pewnie tak jak ja co roku zastanawiasz się co zrobić z dużymi ogórkami, które nie nadają się do kiszenia i pozostałych przetworów? Jednym ze sposobów jest zrobienie sałatki z ogórków na zimę. Dziś chcę Wam zaproponować inny przepis na duże ogórki w roli głównej. Zapraszam!

Ogórki kiszone pokrojone w kostkę – składniki:

Kaloryczność: 11 kcal w 100 g. Podaję proporcje na 1 kg ogórków gruntowych, z których przygotujesz 2 słoiki o pojemności 0,9 litra.

 • 1 kg ogórków gruntowych (duże, ale nie żółte lub nadpsute)
 • 30 g soli kamiennej do przetworów niejodowanej (lekko czubata łyżka)
 • pęczek kopru (gałązki wraz z baldachami)
 • 4 ząbki czosnku
 • 5 cm korzenia chrzanu
 • 2 listki laurowe
 • 2 ziela angielskie
 • 4 ziarenka pieprzu czarnego
 • opcjonalnie 2 liście chrzanu lub 4 liście wiśni / porzeczki.

Wskazówki

 1. W przepisie nie ma wody, ponieważ osolone ogórki puszczą sok. Gdybyście potrzebowali dorobić zalewę, bo np jeden słoik jest niepełny i nie macie już ogórków, to podaję proporcje. Otóż na każdy litr zalewy daję 30 g soli kamiennej do przetworów, która ma dużo wartościowych związków mineralnych.
 2. Ilość składników pomnóż przez ilość ogórków, które posiadasz do ukiszenia. Ja staram się na bieżąco przygotowywać ogórki. W tym przepisie https://ania-gotuje.pl/przepis/tradycyjne-ogorki-kiszone/ opisuję tradycyjny sposób kiszenia małych i średnich ogórków gruntowych. Natomiast duże ogórki (które są puste w środku) kiszę pokrojone w kostkę, w sposób opisany poniżej. Możesz z nich także zrobić sałatkę z ogórków na zimę.
 3. Do kiszenia nadają się tylko i wyłącznie ogórki gruntowe z pewnego źródła. Najlepsze są oczywiście z własnego ogródka lub od zaufanego ogrodnika. Sklepowe warzywa pędzone chemią, nie ukiszą się, tylko zgniją. Identycznie ma się sprawa z kiszoną kapustą. Spytasz zatem skąd kiszone ogórki i kapusta na sklepowych półkach? Otóż w sklepach najczęściej spotykamy nie kiszone, lecz kwaszone octem warzywa.
na zdjęciu ogórki kiszone pokrojone w kostkę zaraz po zrobieniu

na zdjęciu zeszłoroczne ogórki kiszone pokrojone w kostkę

Sposób wykonania ogórków kiszonych pokrojonych w kostkę do sałatek

Do przygotowania ogórków kiszonych potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, ostrego noża i deski do krojenia. Przygotuj także nieoszczerbione słoiki oraz nakrętki.
Słoiki oraz nakrętki myję i wyparzam. Możesz wyparzyć tradycyjnie wrzątkiem lub w piekarniku. Większe ilości warto umyć w zmywarce do naczyń.

Krok 1. Przygotowuję ogórki

Większe, przerośnięte, ale nie zżółknięte ogórki dokładnie myję pod zimną i bieżącą wodą.

Umyte ogórki przekrawam po długości na pół. Następnie kroję wzdłuż i w poprzek, aby uzyskać 0,5 – 1 cm kostkę. Wrzucam do miski. Oprószam solą kamienną. Całość dokładnie mieszam, aby sól równomiernie oblepiła pokrojone w kostkę ogórki. Odstawiam na 90 minut, aby ogórki puściły sok, który będzie naszą naturalną zalewą.

Krok 2. Umieszczam ogórki w słoikach do ukiszenia

Ząbki czosnku obieram z łupinek i przekrawam na pół lub ćwiartki.
Korzeń chrzanu obieram i kroję w drobną kostkę. Zarówno czosnek jak i chrzan możesz też starować na tarce. Ja jednak wybieram szybsze pokrojenie nożem.
Pęczek kopru oraz opcjonalnie liście płuczę pod zimną i bieżącą wodą.

Wierzch wyparzonych słoików oraz nakrętek muszą być suche. W razie potrzeby wycieram czystą ściereczką kuchenną lub ręcznikiem papierowym. Do każdego słoja na spód wkładam:

 • po 2 przekrojone na pół lub ćwiartki ząbki czosnku
 • około 2,5 cm drobno pokrojonego korzenia chrzanu
 • 1 gałązkę kopru wraz baldachami
 • 1 listek laurowy (pokruszony)
 • 2 ziarna pieprzu czarnego
 • 1 ziele angielskie
 • opcjonalnie 1 liść chrzanu lub po 2 liście wiśni / porzeczki

Następnie za pomocą łyżki równomiernie przekładam z miski ogórki wraz z puszczonym sokiem (naturalna zalewa). Pozostawiam około 1,5 cm wolnej przestrzeni. Za pomocą patyczka lub noża kuchennego poruszam wewnątrz, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Ogórki nie mogą mieć kontaktu z powietrzem. Całość lekko ugniatam, aby pokrojone w kostkę ogórki, były przykryte zalewą.

Zakręcam słoiki i pozostawiam przez 2 – 3 dni w temperaturze pokojowej około 20 – 24 stopnie C. Przy wyższej temperaturze zalewa będzie buzowała i wyciekała. Warto w upalne dni szukać miejsca o temperaturze do 24 stopni C.

Następnie wynoszę słoiki do ciemnej i chłodnej piwnicy. Po około 2 – 3 tygodniach ogórki są już gotowe do degustacji. Zdecydowanie warto jednak poczekać na okres jesienno – zimowy. Są doskonałym źródłem probiotyków. Ukiszone i pokrojone w kostkę ogórki po odcedzeniu są gotowe do sałatek, śledzi czy zupy ogórkowej.

sałatka jarzynowa przepis babci

Sałatka jarzynowa – tutaj dodaję pokrojone w kostkę ogórki kiszone

Życzę smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.